Idén is elvégezték a gémtelep fiókáinak gyűrűzését a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben – írta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.
A Fehér-tavon a még röpképtelen madarak befogásában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ifjúsági Tagozatának tagjai segítettek.
A gyűrűzések során a legtöbb madár az egyedi számozást viselő fémgyűrű mellett nagy méretű, színes gyűrűt is kapott, amely lehetővé teszi az egyed távolról történő beazonosítását. A jelölések számos információt szolgáltatnak a madarak területhűségéről és a vonulásáról.
A madarászok a telepen rendszeresen mozgó öreg madarak alapján keresték a batlát is. A jellegzetes csőrű fajnak a fészkét óriási szerencsével sikerült megtalálni, és a fészekben lapuló három fióka gyűrűzését is elvégezték.
A batlafiókák megtalálásával bizonyítottá vált egyben az is, hogy ez a hazánkban ritka faj fészkel a szegedi Fehér-tavon.
A másik különlegesség a pásztorgém volt. A kis termetű madár a neve arra utal, hogy gyakran követi a legelő bivalyokat, szarvasmarhákat, és az általuk felriasztott gyíkokat, sáskákat szedegeti össze. Magyarországon új fészkelő faunaelem, amely 2013-ban telepedett meg először, a Fehér-tavon pedig 2017-ben bizonyították a fészkelését első ízben.
A színes gyűrűs megfigyelések eddig a kanalasgémeknél működtek a leghatékonyabban. A korábbi években jelölt madarak Olaszországban és Tunéziában bukkantak fel, de az egyik itteni madár átkelt a Szaharán is.