A viharjelzéseket és az időjárás előrejelzéseket az OMSZ Siófoki Viharjelző Obszervatóriuma adja ki a katasztrófavédelem számára, amely az idén is fokozottan felügyelte a rendszer üzemeltetését, a rendszer a teljes viharjelzési időszakban biztonságosan üzemelt – írta meg közleményében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
2021-ben megújult a Velencei-tavi viharjelzőrendszer, így a balatoni jelzőberendezések modernizálását követően az idei szezonban már a Velencei-tavon is korszerű LED-lámpák működtek.
A korábban KEHOP forrásból finanszírozott, a Katasztrófavédelmi rendszerek fejlesztése a Balaton régió területén elnevezésű projekt keretében végrehajtott fejlesztésekkel kapcsolatos visszajelzések azt igazolták, hogy a bővített állomásoknak és a LED-technológiás jelzőberendezéseknek köszönhetően javult a láthatóság, jobban észlelhetőek a jelzések. Hasznos volt a Balaton-parti strandokon, táborokban, kikötőkben és rendőrőrsökön kihelyezett kétszáz lakosságtájékoztató tábla is, amelyek a viharos időszakban követendő szabályokkal ismertették meg az embereket.
A balatoni viharjelzés a tó három medencéjében egymástól függetlenül működött, mindhárom rendszer az adott terület időjárási körülményeihez igazodva jelzett.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évek óta üzemelteti az ingyenesen elérhető TAVIHAR nevű mobil alkalmazást, amelyen jól követhető az ország legnagyobb tavain érvényes aktuális viharjelzés, valamint a Balatont és Velencei-tavat érintő időjárási információk folyamatosan frissülve szabadon hozzáférhetők az OMSZ (www.met.hu), a BM OKF (www.katasztrofavedelem.hu), valamint az RSOE (www.rsoe.hu) honlapján.