A világban tapasztalható külső veszélyforrások, mint az éghajlatváltozás, az erőforrások szűkössége, a fertőző betegségek kockázata arra ösztönzi a tudományos szakembereket, hogy biztonságos, minél stabilabb élelmezési rendszerek fel forduljanak, és olyan területeken végezzenek kutatásokat, mint a szintetikus húsok, az algák, a rovarokból származó fehérjék, a genetikailag módosított (GMO) élelmiszerek vagy épp a 3D-nyomtatott élelmiszerek.
Egy dél-koreai kutatócsoport most a rizs egészen elképesztő hibridjét alkotta meg, a kutatás eredményeit pedig a Cell című szaklapban publikálták.
A rizst ezután több napon át Petri-csészében hagyták “pihenni”, miközben a sejtek fejlődtek bennük. A rizs a sejtek számára megfelelő támasztékot szolgáltatott, így alkalmasnak bizonyult a 3D-s tenyésztéshez. A kész hibrideket a kutatók a hagyományos rizsnél megszokott módszerrel, tehát párolással elkészítették, majd ellenőrizték a tápértékét.
A laboratóriumban előállított hús-rizs előnye, a laborhúshoz hasonlóan, hogy a valódi hús pótlására szolgálhat, de sokkal fenntarthatóbb módon termeszthető és potenciálisan ki lehet vele váltani a nagy vízfelhasználással és üvegházhatású gázok kibocsátásával járó állattartást.
A kutatók értékelése szerint a hibrid rizs megfelelő, fenntartható élelemforrást nyújthat és egyszerre óvhatja meg a világot az élelmiszerválságoktól, valamint a globális felmelegedés hatásaitól.