Késő bronzkori karddepó került elő Mezőberény határából – írta az ELTE Régészettudományi Intézet.
Az ELTE bronz- és vaskoros csapata március első hetében a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum régészeivel együttműködésben egy késő bronzkori kardleletet tárt föl.
A különleges együttes története még 2014-ben kezdődött, amikor Dombi Zoltán helyi lokálpatrióta fémkereső nélkül fürkészte a határt, új lelőhelyeket keresve.
A határt járva a férfi egy bronz kard markolatára bukkant a szántásban. A fellelt tárgyról értesítette a gyulai és a békéscsabai múzeumot, akikkel együttműködve a fővárosi régészek csapata két, darabokra tört kardot gyűjtött össze fémkereső segítségével.
Dombi Zoltán korábban már számos alkalommal segítette a szakemberek munkáját. Az értékes kardok lelőhelyét évről évre átvizsgálta, hátha előkerül egy újabb informatív tárgy, ám eddig semmilyen új leletet nem sikerült találni a környéken.
A “kincskereső” március elején a korábban talajlazítóval művelt területen egy újabb kard töredékeire bukkant.
Az első pengetöredék megtalálása után, még a lelőhelyről telefonálva értesítette Bácsmegi Gábort, a békéscsabai múzeum igazgatóját és Szabó Gábort az ELTE-s csapat vezetőjét. Másnap a békéscsabai múzeum és az ELTE régészei már a lelőhelyen dolgoztak. A csabai régészekhez önkéntesek is csatlakoztak, segíségükkel sikerült a kard minden darabját összegyűjteni és pontosan dokumentálni.
A közeljövőben a múzeum és az egyetem csapata egy kisebb ásatással fogja átvizsgálni a lelőhelyet.