Idén is sikeres költéshez segítettek egy hamvas rétihéja párt – írta az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.
A földön fészkelő, fokozottan védett ragadozómadárról új területről, Nárai határából kaptak hírt május végén a természetvédők.
Egy vasi terepmadarász párban mozgó példányokat figyelt meg. A madarak viselkedése alapján sejthető volt, hogy költésben lévő egyedekről van szó, ezért természetvédelmi őrök intenzíven figyelni kezdték a környéket.
A nárai helyszínen jó néhány óra türelmes várakozást követően sikerült megfigyelni a gabonából felreppenő tojót, majd a helyet drón bevetésével pontosították. A természetvédők három tojást észleltek a fészekben, ezzel sikerült bizonyítani a folyamatban lévő fészkelést.
Meggyűrűzték a fiókát
A védelmi munka következő lépéseként kijelöltek a fészkelőhely körül egy nagyjából 1,5 hektáros, érintetlenül hagyandó zónát a költés zavartalansága érdekében. A madarak továbbra is rendszeresen mutatkoztak a területen. A madarászok július közepén meglátogatták a fészket, ahol egy még pelyhes, de már tollasodó fiókát találtak.
A fiatal rétihéját ornitológiai jelölőgyűrűvel látták el, majd kerítést építettek a fészek köré a szőrmés ragadozók távol tartása érdekében, valamint új, kisebb védőzónát jelöltek ki a gabonában.
Óvatosan aratták a búzát
Végül megkezdődhetett az aratás, amin a természetvédelmi őrök is jelen voltak, akik iránymutatásaikkal segítették a munkagépek kezelőit a megjelölt terület környezetében. Eredményesnek bizonyultak az aktív védelmi intézkedések és augusztus első napjaitól már a fiatal madár első szárnypróbálgatásait láthatták az állatvédők.
A hazánkban költő hamvas rétihéják ezekben a napokban már jócskán Afrika felett járnak, legalábbis Imi, egy jeladós madár már biztos, hogy elhagyta a Szaharát. A fokozottan védett hamvas rétihéjából nagyjából 60 pár költ évente Magyarországon.