Forrásvíztől lettek rosszul turisták a Tátrában

A víztisztasági vizsgálat az egyészségre ártalmas baktériumok jelenlétét mutatta ki a Tátra egyik legbővizűbb forrásánál.

A Zakopanei Egészségügyi és Járványügyi Állomás (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, PPIS) arra kérte a tátrai idegenvezetőket, hogy jelezzék a vezetett túrán részt vevőknek: ne igyanak vizet a patakokból, tavakból, de még a forrásokból sem, írta a magas-tatra.info.

A PPIS júliusban víztisztasági vizsgálatokat végzett a Tátra lengyelországi részén, az Olczai-forrásnál (Wywierzysko Olczyskie), amelyek E. coli baktérium jelenlétét mutatták ki.

Az íratlan szabály mindig is ez volt: ahol a víz előbukkan a föld alól, és az bármely épület – menedékházak, felvonók – felett van, az nagy valószínűséggel tiszta. Minden más esetben – patakok, tavak, menedékházak alatti források – alapból szennyezett. Jelenleg a fiziológiai szükségleteiket a bozótban elvégzők miatt minden tátrai vizet szennyezettnek tekintünk, ezért csak palackozott vizet szabad inni

– írta Maja Sindalska tátrai vezető saját közösségi oldalán.

Az említett forrásból 2024. július 16-án napsütéses, csapadékmentes naponvett minta az alábbi mennyiségű mikrobiológiai szennyeződést mutatott: Coliform száma 14 CFU/100 ml, Escherichia coli száma 3 CFU/100 ml, Enterococcusok száma 4 CFU/ml. Így a vizsgált mintából származó víz emberi fogyasztásra alkalmatlan és az emberi egészségre veszélyesnek minősül.

A PPIS az utóbbi időben a Tátrában több, mérgezéses tünetekkel járó megbetegedést tapasztalt.

Sok szó esett a 2024. augusztus 25-én történt esetről, amikor közel 20 turistát kellett evakuálni az Lengyel-Öt-tó völgyéből és a Roztoka-völgyből, ebben az esetben azonban nagy valószínűséggel vírusfertőzés történt.

A turisták akkor hasmenéssel, hányással és súlyos gyengeséggel küszködtek, néhányan olyan rosszul érezték magukat, hogy nem tudták önállóan elérni a helikopter leszállóhelyét a Lengyel-Öt-tavi menedékház közelében.

Akárhogy is, túra előtt érdemes megfelelő mennyiségű vizet pakolni a hátizsákba, és a legjobb, ha – a víz megfelelő kezelése nélkül – tartózkodunk a tátrai patakokból történő utántöltéstől.

Kapcsolódó
A Kárpát-medence legszebb vízesése télen-nyáron a Tarpataké
A Tátrában járó Csontváryt is lenyűgözte e vidék, tollal és ecsettel is megörökítette.