Mozaik

Magyar egyetemisták applikációja segíthet a demencia felismerésében

A társas kapcsolatok és a beszélgetések hiánya számos mentális problémához vezethet. Lőrincz Fanni és Szőnyi Balázs a Széchenyi István Egyetem hallgatói, olyan alkalmazást fejlesztettek ki, amely nemcsak az interaktív beszélgetésre képes, hanem közben monitorozza is a beszélő készségeit, így akár a demencia kezdeti jeleire is lehet következtetni belőle – írta meg a Kisalföld.

A közelmúltban a Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. által közösen alapított BoschxRichter Ipari Innovációs Díjjal ismerték el az alkalmazást.

Egy-két alkalom vagy rövidebb beszélgetések során nehéz felismerni, ha valakinek megváltozik a beszéde, pedig ez akár a demencia első jele is lehet. A program a többszöri használattal folyamatos megfigyelést tesz lehetővé és a beszéd számos aspektusát figyeli. Ezek közül 11-ről visszajelzést is ad a felhasználónak

– mondta el a lapnak Szőnyi Balázs, aki azt is hozzátette a családjában több generáció hölgy tagjait is érintette a demencia, valamint az agysorvadás, innét jött az elhatározás a fejlesztéshez.

Az alkalmazás olyan elemeket figyel, mint:

  • a beszédfolytonosság,
  • a választékosság,
  • nyelvtani hibák,
  • artikulációs nehézségek,
  • mondatok hossza,
  • vagy a pozitív és negatív kifejezések mennyisége.

Egy kisebb csoport már használja az alkalmazást. Kezdetben kicsit tartottunk a reakcióktól, hiszen egy géppel kell beszélgetniük a felhasználóknak, de mind nagyon pozitív visszajelzéseket adtak. Tetszett nekik, hogy valaki tényleg figyel arra, amit mondanak és érdeklődik irántuk

– mondta el Lőrincz Fanni.

Az applikáció számos témában tud társalogni, sőt azt is észleli, hogy a felhasználó mely témákat preferálja és eszerint kezdeményez beszélgetést. Az internetkapcsolattal rendelkező változattól, pedig akár aktuális eseményekre is rákérdezhetünk.

Nemcsak időseknek szánjuk az applikációt, hanem mindenkinek, aki mentális betegség miatt magányosnak érzi magát. Mivel a legtöbb mentális betegségre kapott gyógyszer, valamint azok elhagyása befolyásolja az illető kommunikációját. Az alkalmazás figyelmeztet is ezek bevételére. Sőt, megosztott fiók esetén a hozzátartozók is láthatják, ha gond van. Az applikáció állapotjelentést is tud készíteni a felhasználó aktuális készségeiről, melyet azonnal el is lehet küldeni az orvosnak.

A következő lépésként szeretnénk tesztelni, hogy a fekvőbeteg osztályokon kezeltek számára is hasznos lehet-e a fejlesztés. Valamint szeretnénk szinkronszínészeket is bevonni, hogy emberibb hangon tudjon válaszolni. Azok számára, akik nem rendelkeznek mobiltelefonnal, vagy nem szeretnék így használni, egy külön eszközt is fejlesztettünk, amin szintén elérhető az alkalmazás

– mondták el a hallgatók, akik azt is hozzátették, mind a ketten több projektben is rész vesznek az egyetem mellett, de ez különleges számukra.

Kapcsolódó
Elveszve a nagyvilágban, avagy élet az Alzheimer hálójában
A gyógyíthatatlan betegség, amely bárkit elérhet. Ma van az Alzheimer-világnap.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik