Mozaik

Rekordszámú daru telel a Fertő-tónál

Illusztráció / Pixabay
Illusztráció / Pixabay
A klímaváltozás következtében egyre nagyobb számú csapatok áttelelésére számíthatunk Magyarországon.

A tó környezetében telelő darvakról írt a Fertő-Hanság Nemzeti Park.

A bejegyzés szerint még soha nem telelt át annyi daru a Fertőnél, mint most. Minden nap reggel és este darvak szállnak a tó környékén, reggel ki-, este behúznak.

Az itt tartózkodó darvaknak két éjszakázó helye van: az egyik Ausztriában az Apetloner Hof közelében, a másik a mekszikópusztai szikeseken. A két helyet felváltva használja a körülbelül 600 daru pihenőhelyként.

A madarak napközben több csapatra szétválva Süttör-Agyagosszergény illetve Sarród-Fertőszéplak térségében keresik fel az ilyenkor már fogyatkozó kukoricatarlókat. A természetvédők szerint késő délután, szürkületkor a mekszikópusztai kilátóknál érdemes várni a darvakra, kis szerencsével megfigyelhetőek.

A Madártani Egyesület oldaláról kiderül, hogy eredetileg a darvak Észak-Afrikában, illetve a Közel-Keleten telelnek, de a klímaváltozás következtében egyre nagyobb számú csapatok áttelelésére számíthatunk, a valószínűsíthetően egyre gyakoribb hazai költések mellett. Mindig voltak kisebb csapatok, néha egy-két ezer is próbálkozott, de 2024 januárjában rekordszámú darut számláltak a szakemberek, legtöbbjüket az Alföldön.

A Felső-Kiskunság egyre jelentősebb vonulóhelye a darvaknak, ahol 2024 novemberében a természetvédőknek Finnországban jelölt példányokat is sikerült azonosítani. Az ősz egyik legszebb természeti csodája Magyarországon a darvak vonulása, melyről elbűvölő videókat és látványos fotósorozatokat is készítenek a természetfotósok. 2023-ban a madárinfluenza járvány darvak ezreinek halálát okozta hazánkban.

A daru Natura 2000 jelölőfaj, Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Kapcsolódó
Olvasói sztorik