Mozaik

Finnországban gyűrűzött vendégek időznek a Kiskunságban

Kiskunsági Nemzeti Park Igazagtóság / Pigniczki Csaba
Kiskunsági Nemzeti Park Igazagtóság / Pigniczki Csaba
Két kecses madár érkezett az északi országból.

A Felső-Kiskunság egyre jelentősebb vonulóhelye a darvaknak – írta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.

Az idén tetőzéskor 18000 példányt észleltek ezen a területen a természetvédelmi őrök. A darvak ezekben a hetekben elsősorban tarlókon szedegetik a kukorica és a napraforgó betakarítása során elhullott magokat, de a gyepeken is rendszeresen kutatnak élelem után. Az elmúlt napokban két esetben is sikerült annyira megközelíteni a darvakat, hogy a csapatot gyűrűs példányokat keresve át lehetett nézni.

A természetvédőknek két Finnországban jelölt példányt is sikerült találni. Az egyik madár pontos élettörténete is megérkezett már, tavaly gyűrűzték Finnország délnyugati részén, 1620 kilométerre a kiskunsági megfigyelési helyétől.

Pigniczki Csaba arról írt, hogy a darvak hazánkat a balti-pannon vonulási útvonalon érik el, ezt a Felső-Kiskunságban az elmúlt években megfigyelt madarak eredete is igazolja: itt eddig 10 gyűrűs példányt sikerült azonosítani.

Illusztráció / Pixabay

Ezek közül kilenc Finnországból, egy pedig Észtországból származott. A szakemberek a gyűrűs madarak megfigyeléséből tudják, hogy vagy a Hortobágyon vagy a Borsodi-Mezőségben pihennek meg általában, mielőtt a Felső-Kiskunságot elérik.

A darvak feltehetőleg az adriai madárvonulási útvonalon haladnak tovább Olaszország, vagy Észak-Afrika (Tunézia) irányába, ahol a telelőterületeik vannak, de az utóbbi évek enyhe időjárásának köszönhetően egyre több telel át a Kárpát-medencében is.

A darvak azonosítása távcsővel is lehetséges: a nagy méretű műanyag gyűrűk színkombinációja és felirata akár 300-400 méterről is jól látszik.

Kapcsolódó
Megkezdődött a daruvonulás, már 135 ezer madár éjszakázik a Hortobágyon
A tapasztalatok alapján a vonulási csúcs október következő 1-2 hetében várható.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik