Mozaik

Kilőhetnek egy kétszer is futókra támadó farkast

pixabay
pixabay
Az eset Hollandiában történt, közben az Európai Parlament a farkasok uniós védelmi státuszát a szigorúan védettről védettre csökkentené.

A kelet-hollandiai Gelderland tartomány engedélyezte egy farkas kilövését, amely áprilisban kétszer is futókra támadott.

A Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál azt írta, hogy a Gelderland tartományban található Veluwe Nemzeti Parkban elszaporodott farkasok régóta okoznak fejtörést a kelet-hollandiai régió vezetése számára. A látszólag szelíd farkasok gyakran tűnnek fel a nemzeti parkot látogatók közelében, továbbá megtizedelik a muflonjuhállományt.

Egy illetékes holland bíróság az esetleges farkastámadások megakadályozása céljából 2024 januárjában engedélyezte az emberek társaságát kereső, de veszélyes farkasok elüldözését paintballfegyverekkel a lakóövezetek közeléből, valamint a turisták által látogatott parkokból.

A hírportál beszámolója szerint a tartományi hatóságok az Omroep Gelderland nevű helyi műsorszolgáltatónak nyilatkozva közölték: egy DNS-teszt megerősítette, hogy egy farkas harapta meg a nemzeti parkban sportoló nőt, ami azt jelenti, hogy veszélyt jelent a közbiztonságra.

Szakértői vélemények, tanúvallomások és a videofelvételek alapján az ügyben érintett farkas viselkedése céltudatos és agresszív volt

– hívták fel a figyelmet.

Az emberek társaságát kereső vadállatot problémának kell minősíteni és ezért le kell lőni, mivel az olyan alternatív intézkedések, mint a kerítés, vagy az elűzés, ebben az esetben nem működnek – jelentették ki.

A hírportál szerint a Faunabeheer holland állatvédő szervezet közölte: részletesen tanulmányozni akarja a döntést.

Vonatkozó beadványukban arra kérték az illetékes bíróságot, kényszerítse a tartományt, hogy a kilövést engedélyező határozat hatálybalépését halassza el

– tájékoztattak.

Mindeközben az Európai Parlament május 8-i, strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel, azaz a farkasok uniós védelmi státuszát a szigorúan védettről védettre csökkentsék.

Az uniós parlament tájékoztatása szerint az EP 371 szavazattal, 162 ellenszavazattal és 37 tartózkodással támogatta az Európai Bizottság javaslatát, mely szerint a tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnának a farkaspopulációk kezelésére.

Célja, hogy javítsák a farkasok és az emberek együttélését, és a lehető legkisebbre csökkentsék a növekvő farkaspopuláció esetlegesen negatív hatását.

A jogszabálynak köszönhetően a tagállamok jobban tudnak majd intézkedéseket hozni az adott regionális körülményekhez igazítva

– írták.

A tagállamoknak továbbra is biztosítaniuk kell a farkasok kedvező védettségi helyzetét.

A vadállatot továbbra is szigorúan védett fajként említhetik a nemzeti jogszabályokban, és szigorúbb intézkedéseket hozhatnak a védelmére

– tették hozzá.

A tervezett jogszabály hatálybalépéséhez még az Európai Unió Tanácsának is jóvá kell hagynia, majd kihirdetését követő 20 nap elteltével lép hatályba.

A tagállamoknak ezt követően 18 hónap áll rendelkezésére, hogy a jogszabályt saját jogrendjükbe illesszék.

Az Európai Bizottság szerint Európában több mint 20 ezer farkas él, populációik és elterjedési területük növekszik.

Noha ez természetvédelmi sikernek számít, egyes régiókban az emberi tevékenységgel egyre gyakoribb konfliktusokhoz vezetett, különösen az állatállomány tekintetében

– jegyezték meg. (MTI)

Két éve nagy visszhangot váltott ki, amikor Magyarországon lelőttek egy Svájból hazánkig kóborolt farkast. Az állat lelövésével gyanúsított két szabolcsi férfit azóta kiengedték a börtönből.

Kapcsolódó
Videó: farkas sétált át egy autó előtt Borsodban
Nem félt, kimért, nyugodt mozdulatokkal sietett át az úton.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik