Mozaik

Felboncolták a Balatonnál elpusztult vidrákat, riasztó, mit találtak bennük

Harmath Beáta
Harmath Beáta
És még sok egyéb más nyomait is felfedezték.

A Balaton vízgyűjtő területén és a Kis-Balatonnál a vidraállomány helyzetét mérik fel a szakemberek, Lanszki József kutató például maga gyűjti be az ürülékmintákat, amelyekből az egyedek genetikai módszerrel azonosíthatók, írta a Sonline.

Az ürülékminta az egyik legbiztosabb útja annak, hogy a kutatók megtudják, mennyi vidra élhet a Balatonnál. A szakemberek így képesek egyedileg azonosítani az állatokat, nyomon követni az állományok mozgásának fő irányait, valamint a populáció egészének genetikai változatosságáról is képet kapnak.

Az elmúlt két tél során 450 helyszínt jártam be, hogy részletes molekuláris-genetikai képet kapjunk a vidraállományról. A vidraürülékben halcsontok, pikkelyek, kétéltűek maradványai vannak, és jellegzetes halszagot árasztanak. A jelenlegi adatok szerint több száz vidra élhet a Balaton környékén

– mondta a lapnak Lanszki József, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatója.

A szakember már több mint két évtizede vizsgálja az elpusztult vidrákat az ország minden részéről. Boncolásuk után – melynek egyik legfontosabb része a vidra májának vizsgálata – készíti el elemzéseit. A májban halmozódnak fel ugyanis azok a környezetben megtalálható szennyező anyagok, amelyek a vízből és a táplálkozás során kerülnek az állatok szervezetébe.

Az elpusztult vidrák májában különböző rágcsálóirtószerek, illetve humángyógyászatban alkalmazott gyógyszerek – például antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók – maradványait is vizsgáljuk, mert ezek alacsony koncentrációban ugyan, de jelen vannak a vizekben

– közölte a kutató.

A Balaton turisztikailag kiemelt terület, jó vízminőséggel, ahol szigorúbb korlátozások érvényesülnek a mezőgazdasági termelésre, és a Kis-Balaton természetes szűrőhatása is érvényesül. A Balaton vize fürdésre is alkalmas, és ebből a szempontból kedvező a helyzet, ám a Tisza környékén végzett vizsgálat alkalmával például egy 50 éve betiltott, nagy hatású rovarölőszert is találtak az elhullott állatok májában.

Ne legyen kétségünk afelől, hogy ezek az egészségre káros anyagok a táplálékláncon keresztül nemcsak a vidráig, hanem az emberig is eljutnak

– állapította meg Lanszki József.

Éppen egy éve négy mentett vidrát engedtek szabadon a Kis-Balatonon, de lefotóztak az éppen a Balaton jegén egy ebédelő vidrát is.

Kapcsolódó
Ott tűnt fel egy vidra, ahol a legkevésbé számítottak rá
Ez még a szakértőket is meglepte, de van rá magyarázat.
Olvasói sztorik