Ingyenes útvonal, meseszép látnivalókkal a Balkánon – erről írt a Pénzcentrum.
A horvátországi népszerű nyaralási célpontokhoz vezető autópályák díjai jelentős pluszköltséget jelentenek. Egy Budapestről induló, fizetős útvonal akár 31 ezer forintba is kerülhet oda-vissza. Létezik ingyenes alternatíva is: festői tájakon, kisebb forgalmú főutakon keresztül, autópályadíj nélkül is eljuthatunk az Adriára.
A napsütés, a kristálytiszta víz és a varázslatos hangulat csábító, de az odavezető út autóval cseppet sem olcsó. A Budapestről Trogirba vezető, fizetős útvonal körülbelül 730 kilométer hosszú, és 7 óra alatt lehet elérni a tengerparti várost.
Mindezért kell váltani egy magyar matricát. A 10 napos 6620 forintba kerül, emellett a határtól Zágrábig 6,4 euró az autópálya, a Zágráb – Trogir szakasz pedig 24,3 euró, azaz összesen 30,7 euró oda, és visszafelé is ugyanennyit fizethetünk.

A horvátországi autópálya így összesen 61,4 euró, azaz körülbelül 25 ezer forint. Összesen a pályadíjakra (amennyiben beleférünk a magyar 10 napos matricába visszafelé is) nagyjából 31 ezer forinttal kell számolni.
Élményteli utazás világörökségi látnivalóval
Létezik egy olyan útvonal, amelyen egyetlen forintot sem kell fizetni autópályadíjra – sem Magyarországon, sem pedig Horvátországban. Ez nemcsak költséghatékony, hanem kellemes, tájban gazdag utazási élményt is kínál azoknak, akik élvezni akarják az utat is.
A díjmentes útvonal hossza körülbelül 750 kilométer, és 10-11 órát vesz igénybe. A régi 7-es főúton haladunk Balaton déli partján haladunk végig, érintve a tóparti településeket, mielőtt Balatonkeresztúrnál a 68-as főútra fordulnánk. Ez az út Csurgó irányába vezet, majd Berzencénél lépi át a határt, Horvátországba érkezve.
Jó tudni, hogy Horvátországban a D-jelű főutak használata személyautók számára díjmentes. A díjfizetési kötelezettség elsősorban az autópályákra (A-jelű utak) és bizonyos gyorsforgalmi utakra vonatkozik, amelyeken a használatért útdíjat kell fizetni.
A határátlépés után a D208-as, majd a D2-es főutakon keresztül vezet az út Zágráb felé. Fontos, hogy a fővárost elkerülve a D1-es főúton folytassuk utunkat dél felé, mely egy klasszikus, kevésbé forgalmas útvonal.

Ez az út elvezet Karlovac és Slunj településeken át, és a Plitvicei-tavak Nemzeti Park közelében halad el, mely egy csodálatos természeti látványosság. A Plitvicei-tavakat elhagyva a D1-es főúton folytatjuk utunkat Gračac felé, majd a D50-es útra fordulva Knin irányába haladunk.
Knintől a D33-as főúton érjük el Šibeniket, a gyönyörű tengerparti várost. Šibenik után a híres D8-as főúton, azaz az Adria-parti úton folytatjuk utunkat dél felé, mely lenyűgöző kilátást nyújt az Adriai-tengerre és a szigetekre. Ezen a festői úton haladva érjük el a célállomást, Trogirt, mely egy történelmi szigetváros, és az UNESCO Világörökség része. Az útvonal a díjköteles autópályák elkerülésével ugyan hosszabb, de cserébe számos gyönyörű tájat és kulturális látnivalót kínál az utazóknak.
Van egy másik útvonal is, a régi 6-os úton Pécsig, majd Barcsnál a határt átlépve az E661-es úton, többek között a D37-es és D59-es főút érintésével eljutunk végül Trogirba, 750 kilométer és 11,5 óra alatt. A kalandvágyó utazók Bosznián keresztül is mehetnek, ez az út közel 50 kilométerrel rövidebb.
Nyaralás az Adrián
Ahogy korábban írtuk, bakancslistás helyí az Adria legszebb strandja. Tavaly augusztusban példátlanul meleg volt a tengervíz Horvátországban. Budapestről vonattal is eljuthatunk az Adriára, ráadásul egy gyönyörű útvonalon.