Mozaik

Brutális támadást indított az ár Székelyföldön

Facebook/Tamás Sándor/Kocsis B. János
Facebook/Tamás Sándor/Kocsis B. János

Miközben minden aggódó szem a parajdi sóbányára figyel, az esőzések miatti áradások szinte egész Székelyföldet veszélyeztetik, egyre nagyobb területek kerülnek víz alá.

A Transtelex arról számolt be, hogy a napok óta tartó intenzív esőzések miatt Háromszék térségében már kilenc településen öntött ki a víz, több száz embert kellett kitelepíteni, és több száz hektár földterület került víz alá.

A térségben a főbb vízfolyások – többek között a Tatrang, a Kovászna-patak és a Feketeügy – vízszintje kritikus szintre emelkedett. Egyes gátak meggyengültek, és több víztározó is elérte maximális kapacitását, ami nehezíti a víz szintjének szabályozását.

A következő 24 óra különösen fontos. Ha tovább esik az eső, vagy ha a hegyekből érkező víz gyorsabban zúdul le a megszokott szinteknél, további kitelepítésekre, útlezárásokra és védekezési munkálatokra lehet szükség. 

A területen egyre több utat kell lezárni. A Maszol híradása szerint egy híd beomlásának veszélye miatt teljes útzár van érvényben Erősd és Botfalu között. Teljes útzár van továbbá Szörcse és Orbaitelek között, Uzon és Bikfalva között, Uzon és Sepsimagyarós-, Szentivánlaborfalva és Sepsimagyarós között, az Uzon és Lisznyó közötti összekötőúton és Nagyborosnyó bejáratánál is.

Facebook/Tamás Sándor/Kocsis B. János

A helyzet kritikus Kökösbácstelkén és Márkosréten, és súlyos Nagyborosnyón is, ahol több helyen megnyitották a gátat, így több mint 20 házat és 25 gazdaságot ért el a víz, és 800 hektár mezőgazdasági területet árasztottak el és a falu fele vezető megyei út járhatatlanná vált.

Kovászna városában négy lakóházat, egy cég telephelyét, valamint hat utcát öntött el a víz. Csomakőrösön egy lakásból kellett vizet szivattyúzni, és meg kellett erősíteni a gátat. Bölönben is átszakadt a gát, ami miatt több gazdaság is veszélybe került. Barátoson is átszakadt a védőgát. Zabratón két gazdaságot öntött el a víz, és egy híd is megrongálódott.

A Kovászna megyei katasztrófavédelmi egységek munkatársai mellett helyi önkéntesek, a rendőrség, a csendőrség, a vízügyi hatóság dolgozói tevékenykednek, de Brassó, Argeș, Szeben, Hunyad és Dâmbovița megyékből és Bukarestből is érkezett segítség.

A Székelyhon arról is beszámolt, hogy nem lehet megközelíteni az Összetartozás templomát: Böjte Csaba máshol misézik majd május 29-én, áldozócsütörtökön Erdőszentgyörgyön, ahol lovas zarándokokat fogadott volna.

Készültek döbbenetes fotók a parajdi katasztrófa helyszínéről, ahol a kibetonozott patakmeder lehet a parajdi sóbánya utolsó esélye, de szerencsére nem kell tartani a parajdi sóbánya beomlásától.

Kapcsolódó
Dráma Parajdon: megnyílt a föld, elesett a sóbánya
Ekkora mértékű és mennyiségű vizet nem láttak a helyiek az elmúlt 30 évben.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik