A bazsalikommag évszázadok óta az ayurvédikus és kínai orvoslás részét képezi, de napjainkban egyre közkedveltebb a nyugati országokban is. Bár jelenleg is zajlanak kutatások a magvak egészségre gyakorolt hatásairól, biztosan nem ártunk vele, ha beépítjük az étrendünkbe, írja a Care2.
Már az elején fontos leszögezni, hogy a kerti bazsalikom nem összekeverendő közeli rokonával, a hazánkban is egyre ismertebbé váló tulsival, aminek főként a leveleit hasznosítják, a magjai viszont kevésbé értékesek.
A bazsalikommag körülbelül akkora, mint a chia mag. A különbség, hogy előbbi teljesen fekete, könnycsepp alakú, míg utóbbi jellemzően szürke árnyalatú és kerek a formája.
Az összehasonlítás apropója, hogy a bazsalikommag vízbe áztatva ugyanúgy zselatinossá válik, mint a chia mag, ezért sok ázsiai ország konyhájában sűrítőanyagként is használják.
Mire jó?
A sejtések szerint a bazsalikom magjai antioxidáns, antibakteriális, görcsoldó, gomba-, rák- és vírusellenes hatásúak. Mint azt korábban megjegyeztük, egyelőre nagyon kevés tudományos kutatás áll rendelkezésre a feltételezett csodamagról, aminek egyik oka lehet, hogy széles körben nem terjedt még el, de a kezdetleges tanulmányok eredményei biztatóak.
Szabályozza a vércukrot
Az amerikai Sutter Gould Medical Foundation megállapítása szerint a bazsalikommag segít kontroll alatt tartani a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegeknél.
Segíti az emésztést
Áztatáskor a bazsalikommagok külső rétegén lévő rost nyálkássá válik, ezáltal hashajtó hatással bír. Éppen ezért a kínai orvoslásban gyomorgörcsök, székrekedés és emésztési zavarok enyhítésére is használják.
Étvágyszabályozás
Egyes szakértők azt állítják, hogy az áztatott magokban lévő rost telített érzést ad a gyomrunkban. Ennek következtében lanyhul az étvágyunk és segít leadni a felesleges kilókat.
Tisztítja a légutakat
Tradicionálisan a bazsalikommagot már hosszú idők óta a megfázás, az influenza, a köhögés és az asztma ellenszereként vetik be Ázsiában.
Stresszoldó
A mag fogyasztása egyértelműen jó hatást gyakorol a közérzetünkre, és segít legyőzni a mentális fáradtságot, a depressziót és a migrénes fejfájást is.
Bőrön is alkalmazható
A bazsalikommagot gyakran olajokhoz keverik, mert hatékonyan gyógyítja a bőrön keletkezett sebeket, vágásokat és fertőzéseket.
Csökkenti a koleszterinszintet
Egy thaiföldi kutatás egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a bazsalikom magjának fogyasztásával csökkenti a páciensek koleszterinszintje.
Húgy- és ivarszervi fertőzésekre
Mivel antibakteriális hatású, a bazsalikommagnak hólyag- és hüvelyi fertőzések esetén is nagy hasznát vehetjük.
Előkészítése és fogyasztása
Ha van kedvenc, chia maggal készült ételünk, akkor a receptben egyszerűen cseréljük fel a chiát bazsalikommagra.
A bazsalikommag egyébként sokkal gyorsabban megdagad a vízben, mint a chia, és egy sűrű, zselatinszerű keverékké alakul át. Ha nem érünk rá, akkor a magokat már rögtön a feldagadás után igénybe vehetjük, de ajánlott néhány órát állni hagyni, ez biztosítja ugyanis, hogy az emésztőenzimek tökéletesen felszabaduljanak benne.
A magok fogyaszthatók zselészerű mivoltjukban is, de ízlés szerint át is öblíthetjük azokat.
- adjuk üdítőkhöz, gyümölcslevekhez, kókusztejhez vagy teához;
- turmixoljuk a smoothiekhoz;
- szórjuk meg a saláta tetejét vele;
- keverjük sajtszószhoz, öntetekhez;
- használjuk desszerteknél sűrítőanyagként;
- kombináljuk joghurttal, gyümölcsökkel.
Ügyeljünk rá, hogy ne adjunk áztatott magokkal felkevert üdítőt vagy desszertet gyerekeknek vagy nyelési nehézségekkel küzdő embereknek, mert a nagyobb darabok elakadhatnak a torkukon.
A legjobb, ha a bazsalikommag a saját kiskertünkből érkezik, de ázsiai élelmiszerboltokban is biztosan hozzájutunk. Ha nem, akkor online is rendelhetők.