Csak a fantázia szab határt a házi szappankészítésben

A konyhában elhasznált zsiradékokból is készíthetünk szappanokat. Kaptunk néhány receptet is!
Kapcsolódó cikkek

A házi szappankészítés előnyeit nemcsak mi magunk élvezhetjük az egészségesebb, tisztább kézműves termékek miatt, hanem környezetünket is segítjük. Hiszen ez az út is egy olyan házi praktika, mellyel jelentősen csökkenthetjük az öko-lábnyomunkat. Egyrészről száműzzük a háztartásunkból a gyári kozmetikumok nagy részét, másrészt felhasználjuk a konyhában keletkezett használt zsiradékokat is.

Farkas Annamária gyógyszertári szakasszisztensként dolgozik, és már tíz éve készít szappanokat. Elmondása szerint az anyagismerete előnyt jelentett, de így is sokat kellett tájékozódnia, tanulnia a témában. Ezt az utat ajánlja azoknak is, akik belevágnának a szappankészítésbe.

Fotó: Farkas Annamária

Szerettem volna magam hasznosítani a használt étolajat, ezért gondoltam úgy, hogy kipróbálom ezt a vonalat is a szappankészítésben

– mesélte Farkas Annamária. Amikor használt olajjal, zsiradékkal készítünk szappant, először át kell szúrni a folyadékot, majd ülepíteni és a szappankészítés előtt ismét átszűrni. Lehet használni hozzá ülepítő anyagot is, derolint.

A szappankészítés folyamata

Első lépésként a lábasba mérjük ki a zsírokat, olajokat, lassú tűzön összemelegítjük őket, akkor jó, ha teljesen homogén és kb. 45 fokos. Második lépésben kimérjük a befőttesüvegbe a 300 gramm folyadékot, majd lassan, óvatosan hozzáöntjük a nátrium hidroxidot, elkészítjük a lúgoldatot. Ez az oldat gyorsan melegszik, ezért hideg vízfürdőbe kell tenni, ne melegedjen az oldatunk sem 45 fok fölé. Harmadik lépés: a langyosra hűlt lúgoldatot a langyos zsiradékokhoz öntjük, majd botmixerrel híg, pudingos állagig kevergetjük. Ezt követően öntjük hozzá az illóolajat, és még egyszer finoman átkeverjük. Végül a formába öntjük, letakarjuk, lassan kihűtjük. 24 nap múlva lehet kivenni a formából, majd 4 hétig érlelni kell, hogy távozzon a lúg és azután használható.

A használt olaj kiváló gyakorlóanyag is a kezdő szappankészítőknek vagy a kísérletezőknek. De Farkas Annamária szerint, ha az ember figyel az arányokra, nem fogja elrontani a szappant. Egyébként később ezekkel a keverési arányokkal, illóolajokkal lehet majd játszadozni, ha egy-egy új receptet szeretnénk kidolgozni.

Fotó: Farkas Annamária

Az első szappanom egy olívás készítmény volt, és utána kezdtem a mosószappannal, majd egyre jobban variáltam az alapanyagokat, határt csak a fantázia szabhat

– tette hozzá, aki mesélt arról is, hogy hajmosásra is készíteni szokott külön szappanokat.

Az én hajmosó szappanomba kerül egy  kis diófáról szedett zöld dió vagy diólevél macerátum, ami azt jelenti, hogy a növény termése vagy levele négy, öt hétig olajban áztatva érlelődik a napon. Ezt kell leszűrni és ezt tesszük az alap szappanmasszához.

– említette Farkas Annamária.

A szappankészítés eszközigénye sem túl komoly. Kell hozzá botmixer, főzőedény, lúgoldó edény vagy befőttes üveg. Szilikonos lapát a massza kiszedéséhez, szilikonos forma vagy sima margarinos doboz és hőmérő. És nagyon fontos a védőfelszerelés, mert lúggal dolgozunk, ami veszélyes anyag. Szükség van szájmaszkra, védőszemüvegre, kesztyűre és zárt ruházatra, egy fehér köpeny is hasznos lehet.

Fotó: Farkas Annamária

Farkas Annamária megosztott velünk néhány szappanreceptet is

Mosószappan olajjal

Mosószappan kókuszzsírral

Mosószappan kókusz- és disznózsírral

A szappanokat illatosítani lehet 20 g citrom vagy/és narancs illóolajjal. Ez a mennyiség 3 db 500 grammos margarinos dobozra elegendő és 4-5 hét érlelés után használható.

Egyszerű pipereszappan recept

Nyerő páros a mosószóda és mosószappan - Így készítsünk mosógélt
Vízlágyításhoz, mosáshoz, takarításhoz is nyerő ötlet ezt használni.