Karácsonykor egyszerűen nincs olyan, hogy túl sok. Nincs túl sok vendég, nincs túl sok étel és nincs túl sok díszítés sem. Ilyenkor bátran kiélhetjük dekorálási vágyainkat, az sem baj, ha a Holdról is látszódik a végeredmény!
Legkülönlegesebb és legkedvesebb a szívünknek akkor lesz a díszítés, ha mi magunk készíjük. És nem mellesleg, sokszor szinte fillérekből kihozható az, amit sok ezer forintért kínálnak a boltok.
Szalainé Fodor Julianna néhány építkezésből megmaradt alapanyagból, festékes vödrökből, csövekből alkotott ember nagyságú diótörő figurákat, melyek a bejárati ajtó mellett őrzik a házban élőket.
Hozzávalók
Festékesvödrök, csövek, lécek, cserépalátét, fadarabok, hungarocell, festék, díszkövek, szalagok.
Elkészítés
A testet, fejet, kalapot vödrök alkotják, a végtagokat pedig csövek.
Ezeket egymáshoz kell rögzíteni, például menetes szárral, csavarokkal. A test merevítéséhez és egyben tartásához faléceket használhatunk.
Egy biztos alap kell neki, ami megtartja, hogy ne boruljon fel. Ezt el lehet érni például úgy, hogy egy cserépalátétbe L-alakú vassal rögzítjük a figura lábát, gipszet öntünk az alátétbe és hagyjuk, hogy belekössön. Ha gurulós cserépalátétet használunk, akkor a mozgatásuk is nagyon egyszerű lesz a későbbiekben.
A cipő, kézfejek, orr készülhet hungarocellből vagy fából kifaragva.
Ha összeállt a figura, jöhet az alapozás, majd a festés – akár spray-vel, akár kézi festéssel, illetve a kettő kombinálásával.
A díszítéshez használható műszőrme, dekorgumi, textil, rojtok, karnisrúd – gyakorlatilag bármi, ami otthon akad.
Természetesen össze lehet állítani kisebb figurákat is, ezekhez használjunk tejfölösdobozokat, papírhengereket, kávéskapszulákat stb.
Julianna legnagyobb diótörő figurái 2,5 méteresek lettek, de a tejfölösdobozból készültek sem kicsit, 1,25 méter magasak.