Ha palacsintáról van szó, abban elég nagy egyetértés tud lenni bármilyen emberek között: kell! A töltelék tekintetében azért vannak különböző csoportok, van, aki a túrósat, van, aki a lekvárosat, míg más a fahéjasat favorizálja. Ez nem csak nálunk van így, úgy tűnik, a palacsintát minden nemzet szereti, viszont mindenki máshogy csinálja. Nézzünk három ilyen receptet, az orosz, a japán és a német palacsintáét!
A palacsinta és a méhlepény
Hogy mi köze egymáshoz a két dolognak? Nos, a palacsinta a latin placenta szóból származik, ami (méh)lepényt jelent, természetesen az alakja után nevezték el.
A palacsinta eredete a római korig vezethető vissza, a lepényszerű tésztát kerek kövön vagy a legendárium szerint bronzpajzson sütötték. (Viszont a római legionáriusok pajzsa, a Scutum valójában fából készült, akárcsak a Clipeus, vagyis megkérdőjelezhető ennek igazságalapja.) Összetétele liszt, víz és kevéske só volt. Nagyon fontos szerepet játszott a római légiók ellátásában, mert hosszabb ideig eltartható volt. Ekkoriban húsfélékkel fogyasztották.
A kutatások szerint a palacsinta a római légiók nyomán terjedhetett el a Duna medencéjében és tőle nyugatabbra is, német, francia, angol vidékekre. Az első feljegyzéseket – amelyekben recept is szerepelt – már 1439-ben lehetett olvasni.
A palacsintakészítés első magyar nyelvű leírása az erdélyi fejedelmi udvar főszakácsának a 16. század végén írt szakácskönyvében olvasható. A néphagyomány szerint húshagyókeddig minden olyan elspájzolt élelmiszert el kellett fogyasztani, amit a másnapi hamvazószerdával kezdődő negyvennapos böjt alatt tilos volt enni. A palacsintatészta egyik alapanyaga a tojás, és a kisütéséhez akkoriban zsírt
Híres magyar specialitás a hortobágyi palacsinta és a rakott palacsinta, valamint egy világhírnevet szerzett különlegesség, a Gundel-palacsinta, amelyet Márai Sándor felesége, Matzner Lola talált ki, és amely mára hungarikummá vált.
3 palacsinta a nagyvilágból
Az orosz palacsinta – Blini
Hozzávalók
a tésztához
- 4 db tojás
- 7 g szárított élesztő
- 1 kk cukor
- 20 dkg liszt
- 3 dl tej
a feltéthez
- sajtkrém
- kaviár
- lilahagyma
- kapor
Elkészítés
1,5 dl tejben elkeverjük a tojássárgákat.
Beleszitáljuk a lisztet.
A másik 1,50 dl tejben elkeverjük cukrot és a szárított élesztőt, felfuttatjuk, majd a tojásos keverékhez adjuk.
Egy konyharuhával letakarva 45 percig pihentetjük.
A tojások fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan a sárga masszához keverjük.
Egy serpenyőt kikenjük 1-2 csepp olajjal és kisebb halmokat kanalazunk bele a tésztából. Közepes fokozaton mindkét oldalát pirosra sütjük.
Lehet édesen és sósan is kínálni. Nálunk a gyerekeknek a csokis gyümölcsös ízlett, mi a férjemmel inkább a bacönös, lazacos változatot fogyasztottak.
Ízlés szerinti feltétet halmozunk rá – ez lehet még lazac, tejföl, uborka, de akár édesen is fogyasztható.
Japán felhőpalacsinta
Hozzávalók
- 4 tojásfehérje
- 2 tojássárgája
- 0,5 tk citromlé
- 6 csapott ek cukor
- 60 ml tej
- 2 tk vaníliakivonat
- 6 dkg liszt
- 1 tk sütőpor
- 0,5 tk só
- vaj a sütéshez és a tálaláshoz
- juharszirup vagy gyümölcsszósz a tálaláshoz
Elkészítés
A lisztet elkeverjük a sütőporral és a sóval.
A tojássárgákat elkeverjük a vaníliával és a tejjel.
A kettőt összekeverjük, és a hűtőbe tesszük fél órára.
A szobahőmérsékletű tojásfehérjét a sóval és a citromlével habbá verjük, majd végig kevergetve több részletben hozzáadjuk a cukrot, hogy fényes habot kapjunk.
Kivesszük a hűtőből az alap masszát, és óvatosan beleforgatjuk a fehérjehabot.
Egy nyomózsák csücskét levágjuk úgy, hogy 2,5-3 cm-es lyukat kapjunk. Beletöltjük a masszát.
Egy nagy serpenyőt közepesen erős lángon felmelegítünk. 4 adagot a masszából a serpenyőbe nyomunk egy folyamatos nyomással, mintha egy nagy habcsókot készítenénk. A masszakupacok körül hagyunk 1-2 centi helyet, hogy sütés közben terülni tudjanak. 3 evőkanál vizet öntünk a palacsinták köré, és azonnal lefedjük az edényt. Gőzben sütjük készre a palacsintákat 5-6 perc alatt. Akkor lesz jó, ha az alja kissé megbarnul és a teteje érintésre szilárd.
Német palacsinta – dutch baby
Hozzávalók
- 4 ek vaj
- 3 közepes alma
- 10 dkg liszt
- 1,8 dl tej
- 1 csipet só
- 0,5 tk sütőpor
- 1 ek cukor
- 4 tojás
- fahéjas porcukor (tetejére)
Elkészítés
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Az almákat pucoljuk meg, majd vágjuk vékony szeletekre.
A vajat tegyük egy 30 centiméter átmérőjű, sütőben is használható serpenyőbe (jó a jénai tál is), majd tegyük a sütőbe pár percre, hogy megolvadjon.
Keverjük össze a sót, a cukrot, a lisztet, a sütőport, majd adjuk hozzá a tejet és a felvert tojásokat is. Keverjük alaposan össze, míg egynemű nem lesz a massza.
Ha megolvadt a vaj, vegyük ki a serpenyőt sütőből, majd tegyük bele körben az almaszeleteket. Öntsük rá a tésztát.
Kb. 20-25 percig süssük, míg a széle és a teteje aranybarna nem lesz. Hagyjuk picit hűlni, majd fahéjas cukorral megszórva tálaljuk.