A csicseriborsót leginkább az utóbbi néhány évben „fedezték fel” a magyarok, azóta látni egyre több csicserikonzervet, illetve abból készült terméket, például hummuszt, falafelt.
A csicseriborsó Kis-Ázsiában már közel 8000 éve megtalálható, innen hódította meg a Földközi-tenger térségét, Indiát, Törökországot is. Magyarországon is jól termeszthető lenne.
A vegán konyha egyik fő alapanyaga, jól variálható élelmiszer, mely ragukban, levesekben vagy megsütve is kiváló, sőt, még desszert is készíthető belőle.
Miért fogyasszunk csicseriborsót?
Magas a tápanyagtartalma: fehérjetartalma, vas- és foszfortartalma is kiemelkedő és magnéziumban, cinkben, B1, B6, B9-vitaminban is bővelkedik.
Szénhidrátokban is gazdag.
A csicseriborsót csíráztatva könnyebben emészthetővé válik, így kevésbé okoz puffadást, ráadásul a csíráztatás hatására könnyebben hozzáférhetővé válnak a magokban levő tápanyagok és ásványi anyagok, illetve vitamintartalmuk is nő.
A főzési idő is jelentősen csökken a csíráztatás hatására: 40 perc helyett 15-20 perc alatt megfő.
3 könnyen elkészíthető étel csicseriborsóból
Csicseriborsó curry
Hozzávalók
- 50 dkg főtt csicseriborsó
- 40 dkg (darabolt) konzerv paradicsom
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 tk kurkuma
- 1 tk őrölt római kömény
- opcionális chili
- 1 ek vaj
- 4 dl kókusztej
- 1 kk cukor
- ízlés szerint só
- 1 ek friss reszelt gyömbér
Elkészítés
A vajat egy nagyobb lábosban felolvasztjuk, beletesszük a felaprított hagymát, üvegesre pároljuk, közben hozzákeverjük az aprított fokhagymát és rászórjuk az összes fűszert.
Hozzákeverjük a puhára főtt (vagy konzerv) csicseriborsót. Néhány percig hagyjuk, hogy beszívja magába az ízeket.
Felöntjük a paradicsommal és a kókusztejjel, sózzuk, cukrozzuk, és kb. tíz percet főzzük az egészet együtt. Tálaláskor egy kevés friss citromlével csepegtetjük meg.
Falafel
Hozzávalók
- 30 dkg csicseriborsó (száraz)
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 db tojás
- 3 ek friss petrezselyem
- chili ízlés szerint
- 2 tk római kömény
- 2 tk koriander
- fél tk sütőpor
- só ízlés szerint
- őrölt bors ízlés szerint
- 1 ek víz
- 2 dl napraforgó olaj
Elkészítés
A csicseriborsót beáztatjuk egy éjszakára, másnap lecsöpögtetjük, aprítógépben finomra daráljuk.
Hozzáadjuk a tojást, az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát, fűszereket, alaposan összekeverjük, majd 30 percig letakarva pihentetjük.
Evőkanálnyi mennyiségből kis golyókat formálunk, kézzel kinyomkodjuk belőle a nedvességet, majd forró olajban pirosra sütjük.
Vegán csokoládémousse
Hozzávalók
- 150 ml csicseriborsó főzőleve (egy 400 g-os konzerv leszűrt leve) – a csicseriborsót nem használjuk fel ennél a receptnél
- 10 dkg keserűcsokoládé (60-65% kakaótartalom)
- csipet só
- 2 evőkanál cukor
- fél kk ecet
- tálaláshoz: kakaóbabtöret, pisztácia
Elkészítés
A csokoládét feldaraboljuk, majd vízgőz felett felolvasztjuk.
Ezután félretesszük, és hagyjuk kb. szobahőmérsékletűre hűlni.
Miközben hűl, a csicseriborsó leszűrt levét egy tálba tesszük, és elektromos habverővel ugyanúgy felverjük, mint a tojásfehérjehabot, ez kb. 8-10 perc lesz. Néhány perc után hozzáadhatjuk a cukrot. Hozzáadunk egy fél kávéskanálnyi ecetet, ez stabilizálja, tartósabbá teszi a habot.
A felolvasztott csokoládé eddigre valószínűleg kissé besűrűsödött, így először egy kis adag – néhány kanálnyi – habbal, határozott, gyors mozdulatokkal elkeverjük, fellazítjuk. Utána fokozatosan, most már óvatosan hozzáforgatjuk a többi habot, majd elosztjuk négy üvegtálkában.
Tálaláskor például kakaóbabtöretettel és pisztáciával díszíthetjük.