Ha gyakran görgetjük a TikTokot vagy a Facebookot, biztosan belefutottunk már a legújabb “csodatrükkbe”: elég egy barna papírzacskót kitömni és az erkélyre akasztani, és állítólag távol tartja a darazsakat egész nyáron. A videók milliós nézettsége alapján sokan elhiszik, hogy ezzel az egyszerű, újrahasznosított megoldással megnyerhetjük a csatát a sárga-fekete betolakodók ellen. De vajon tényleg ilyen egyszerű a darázsriasztás?
A Kemma.hu utánajárt, Hancsicsák Renátó kártevőirtó elárulta, hogy működhet-e a trükk.
A darazsak nem olyan könnyen átverhetők
A papírzacskós módszer mögötti logika egyszerű: a darazsak – elvileg – nem építenek fészket más darazsak territóriumába, tehát ha egy már létező fészekre használóként hasonlító tárgyat látnak, inkább odébbállnak. Ezt az elképzelést alapul véve kereskedelmi forgalomban is kaphatók úgynevezett álfészkek.
Csakhogy a darazsak nem ilyen naiv lények, gyorsan érzékelik, hogy az álfészek valójában üres: nincs benne élet, nincs mozgás a bejáratánál, és hiányoznak az őrző egyedek által kibocsátott feromonok is.
Nemcsak hogy nem működik, de még segítheti is a darazsakat
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a papírzacskó anyaga nemhogy elriasztaná a darazsakat, hanem akár még hasznukra is lehet. Előfordulhat, hogy a rovarok szétszedik a zacskót, pépesítik a rostos anyagát, és beépítik a saját fészkükbe. Vagyis a „riasztónak” szánt díszlet akár építőanyagként is szolgálhat számukra.
Akár egymás mellett is élnek
Tévhit az is, hogy a darazsak mindenáron kerülik egymás társaságát. A valóságban gyakran több fészek is egészen közel helyezkedik el egymáshoz. „Tavaly egy idősek otthonánál 38 fészket számoltunk fel, és ezek nem voltak távol egymástól. A darazsakat nem érdekelte a másik fészek, sőt, tudjuk, hogy egyes esetekben élő fészkek össze is kapcsolódhatnak, akár egy királynővel is működhet később a két kolónia. Neves etimológusok is mondják, és a tapasztalat is ezt mutatja, hogy a papírdarazsakat, a hazánkban talán a legagresszívebb német darazsakat vagy a leggyakoribb közönséges darazsakat nem érdekli a közeli fészek” – magyarázta a szakember.
Akkor mit tehetünk darazsak ellen?
- Bár a TikTok-trükk nem váltja meg a világot, vannak bevált módszerek a darazsak távoltartására:
- Fészekkeresés és korai eltávolítás: tavasszal már érdemes figyelni az ereszeket, redőnytokokat, padlásokat.
- Zárt élelmiszerek: ne hagyjunk ételt, üdítőt vagy húst szabadon a kertben, erkélyen.
- Csapdák: kereskedelmi forgalomban kapható, csalogató anyagot tartalmazó darázscsapdák valóban segíthetnek.
- Szakember hívása: ha már van fészek, ne próbálkozzunk házi módszerekkel – ez veszélyes is lehet.
Vannak illatok, melyekkel elűzhetjük a darazsakat. Ne feledjük, hogy az óriás tőrösdarazsaktól viszont nem kell tartani, még segítségünkre is lehetnek, de lódarazsak például túrázókra is támadtak már a Mátrában.