November közepén látott napvilágot a hír, hogy Sándorfalva térségében, a szegedi Fehér-tó nádasában, egy hazánkban eddig nem bizonyított madárfajt, lazúrcinegét figyelt meg három madarász.
A Magyar Madártani Egyesület most részletes, hiánypótló cikkben mutatta be a megtalálás és a megfigyelés körülményeit, emellett választ adtak az érdeklődőkben felmerülő kérdésekre is.
Mint írják, ez a faj a többi cinegéhez hasonlóan a fészkelőhelyén állandó, nem vonul. Egyes példányok azonban alkalmi kóborlók, ezek tűnnek fel Európa-szerte. A nálunk lévő madár is egy ilyen ritka látogató.
A klímaváltozáshoz ugyanakkor biztosan nincs köze a lazúrcinege megjelenésének. Az MME szerint madár- és állatfajok sokaságára jellemző, hogy az állomány egy kis része az átlagtól eltérően viselkedik. Ezek a kalandvágyó, próbálkozó egyedek teszik lehetővé a faj terjedését, új területek meghódítását. Az ilyen alkalmi látogatók a faj kísérletező, felderítő példányai.
Európa több országában láttak már a madármegfigyelők, illetve fogtak a madárgyűrűzők ilyen hibrideket, és Magyarországon is legalább három lazúrcinege x kék cinege keverék madár került kézre az elmúlt években, évtizedekben.
Arra is csak tippelni lehet, hogy a madár meddig marad itt, de figyelembe véve, hogy az elmúlt napok markáns hidegfrontjai hatására sem állt odébb, jó esély van arra, hogy akár a tél végéig a területen marad.
A madár megtalálásához szerencsés véletlenek sokaságának egybeesésére volt szükség:
- egy madármegfigyelőnek néhány másodperces időablakban, és 3-4 méteres pontossággal pont a megfelelő helyen kellett járnia;
- pont a megfelelő irányba nézve;
- megfelelő minőségű távcsővel felszerelkezve;
- alapos madárfajismerettel rendelkezve.
Mi sem szemlélteti ezt jobban, hogy Orbán Zoltán, az MME szóvivője múlt héten hat órán kereste a madarat egy alig 500 méteres szakaszon társaival a csendben álldogálva, de a cinege csak egyszer tűnt fel alig néhány másodpercre. És akkor is csak egyikük látta.
A madárról további érdekességeket talál a Magyar Madártani Egyesület honlapján, ide kattintva. Tényleg érdemes elolvasni.
Kiemelt kép: Orbán Zoltán / MME