A 2019-ben alakult Ipoly Honismereti, Kulturális, Sport és Túra Egyesület (Ipoly Túra Egyesület) a térség turizmusának, idegenforgalmának fejlesztéséért jött létre, hangsúlyozva a magyar történelmi múlt és kultúra megmaradásának szükségességét, a turizmus fejlődését a magyar-szlovák határ mindkét oldalán.
Sikeres tevékenységük eredménye Magyarország első kerékpármúzeumának létrehozása , az Ipoly Aktív Kerékpáros Túrarendszer kialakítása, valamint a Felvidéki Örökségünk Kincsei közösségi oldal megalapítása és működtetése.
Úgy vélik, mivel a politika évtizedek óta nem tesz intézkedéseket az Ipoly-völgy Drégelypalánktól a szlovákiai Losoncig húzódó vasútvonalának megmentéséért és korszerűsítéséért – mi több, már e történelmi pályaszakasz megszüntetéséről is felröppentek hírek – úgy döntöttek, hogy az egyesület vasútmentő szakosztályának megalakításával a civilek segíthetnek az Ipoly-völgy vasútvonalának megmentésében.
Elképzeléseik szerint a vasútvonal egyedülálló lehetőségeit felhasználva gazdagítanák a turizmust az Ipoly-mentén, annak érdekében, hogy minél többen megismerhessék a varázslatos nógrádi tájat a folyón innen és túl. Céljaik eléréséhez szeretnék megnyerni a vasútvonalat üzemeltető MÁV-ot és a Szlovák Vasúttársaságot és mi nden érintettet a folyó innenső és túl oldalán.
A két-két – magyar és szlovák – legnagyobb település – Balassagyarmat, Szécsény, Losonc és Ipolyság – mellett a határ mindkét oldalán 11-11 település vezetői támogatják az egyesület célját, és ezzel egyidejűleg be is léptek a vasúti szakosztályba. Mellettük magánszemélyek, más civil szervezetek is az ügy mellé álltak, így létszámuk elérte a 60 főt.
Az Ipoly Túra Egyesület vasútmentő programjának hivatalos indításaként a civil szervezet az Ipoly-menti vasút jövőjével foglalkozó konferenciát szervez 2021. október 27-én 14 órai kezdettel a Balassagyarmati Városháza dísztermében, melyen memorandumot fogadnak el az Ipoly-menti vasút fejlesztésének szándékáról.