Tés, a Keleti-Bakony legmagasabban fekvő települése már a római korban is lakott volt, fő látványossága ma a két még “lábon álló” szélmalom.
A falu határában vízimalmok hajtására alkalmas folyóvíz nincs, így az elmúlt két évszázadban a bakonyi szeleket fogták be a szélmalmok vitorlájába. A malmokban többféle gabonát is őröltek, kedvező szélviszonyok mellett akár napi 4 mázsát is. Egykoron négy szélmalom működött Tésen, ahol több szélmolnár is dolgozott.
A történelmi tények mellett a szélmalmok és a Tési-fennsík tökéletes témát kínál a fotózás szerelmeseinek. Horváth Zsolt, aki közismerten a természet nagy barátja, és kalandozásait, kirándulásait minden alkalommal megörökíti, ezúttal a napfelkelte, a fennsík és a malmok csodás arcát mutatta meg felvételeivel.
A mai napkelte a Tési-fennsíkon ért. A fennsíkon szinte mindig fújó szél ideális hellyé tette a szélmalmok telepítésére. A két megmaradt malomból a régebbi 1840-ben épült és ma is működőképes. Szinte csak a tengeren láthatunk ennyire végeláthatatlan horizontot. A hajnal csípősen hideg volt, ez talán a képekről is visszaköszön, de a napkelte igazán csodás látvány innen szemlélve
– írta október 31-i Facebook bejegyzésében.
A környéken nagyon kevés fa van, főleg mezőgazdasági területek határolják a települést.
Elképzeltem, ahogy az 1800-as években már kora hajnalban megjelent a molnár, hogy a feltámadó széllel elindítsa az aznapi munkát
– fűzte a fotókhoz.