Legyen az ember városi vagy vidéki, néha jól esik mindenkinek kilépni a megszokott közegéből, és kicsit mozogni, kirándulni. A fővárosunkban lakók talán még inkább megbecsülik ha a zajból, légszennyezésből, nyüzsgésből kicsit kikerülve élvezhetik a csendet és a friss levegőt.
Budapest környékén is számtalan remek kirándulóhely van, amit érdemes felkeresni. Összegyűjtöttünk most néhány úti célt, amikért nem kell hosszú órákig utazni, mégis remek kikapcsolódást kínálnak.
Teve-szikla, hamisvár, Kevély-hegyi kőfülke – Pilisborosjenő
Alig fél órát kell Budapesttől észak felé autóznia annak, aki a Pilis délkeleti lábánál található község, Pilisborosjenő csodáit szeretné látni. A település és környéke igen kedvelt túrahely, látnivalóira sokan kíváncsiak. Kis-és nagycsaládosok, magányos túrázók és kutyával érkezők is megtalálják számításuk a változatos élményeket kínáló úton.
Érdekes sziklaképződmény, hamis vár, kőfülke, csodás táj, panoráma várja azokat, akik vállukra akasztják a hátizsákot és nekivágnak a túrának. A sárga jelzésen haladva eltéveszteni sem lehet a Kevély-hegyi kőfülkét, ami tulajdonképpen egy 4 méter magas, 3 méter mély és ugyanilyen széles üreg, de kicsit haladva filmforgatás helyszínét is megcsodálhatjuk, hiszen itt áll az Egri-vár másolata, egy művár, amit a híres Egri csillagok című film kedvéért építettek, és ahol a film jeleneteit forgatták.
Itt található a Teve-szikla is, ami furcsa, jellegzetes alakú sziklaformáció, a környezetéből látványosan kitűnő kettős ágú szirt, s amire óvatosan felmászva mesés látványban gyönyörködhetünk.
A túra mindössze 2,5-3 órás, és garantált élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak.
Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert – Vácrátót
Életében egyszer mindenkinek látnia kell a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertet. A 27 hektáros területen elterülő arborétum minden évszakban olyan csodákat rejt, amit nem szabad senkinek elmulasztani. A vácrátóti az ország legnagyobb botanikus kertje, egyben az élő növények leggazdagabb hazai gyűjteménye.
A 27 hektáros kertben közel 13 000 növényfajt, illetve -fajtát mutatnak be. Van itt kispatak, tavak, hangulatos hidak, műromok, az évszázados fák árnyékában pedig ösvények kanyarognak az arra sétálók lába alatt.
Nem szabad kihagyni a trópusi pálmaházat és a kaktuszházat sem, de a sziklakert is tartogat látnivalót.
Szent-Jakab sétány – Dabas
Szintén Budapest vonzáskörzetében található, családosoknak, kisgyerekeseknek is kiváló úti cél a dabasi Szent-Jakab sétány, ami a zarándokok és úton lévők védőszentjéről kapta a nevét, és ami a Magyar Zarándokútnak, a magyarországi El Caminonak is része. A nagyjából 2 kilométer hosszú cölöpsétány 2014-ben épült, és igazán kellemes kikapcsolódást ígér.
Színes élővilág, számtalan madárfaj figyelhető meg itt, a sétány mellett található kilátóból pedig remek kilátásban gyönyörködhet mindenki. A sétaút egyben tanösvényként is funkcionál, a séta során ugyanis megismerkedhetünk a térségben fellelhető fafajtákkal is.
A kutyabarát kirándulóhely biztosan kellemesen kikapcsolja mindazokat, akik kicsit elszöknének a város zaja elől.
Nyakas-kő – Biatorbágy
Biatorbágy határában, a természet ereje és az erózió igazán látványos sziklát alkotott, ami utalva jellegzetes formájára a Nyakas-kő elnevezést kapta. A túrák szerelmeseinek igazán élvezetes úti cél, amit megkoronáz, hogy a kőre kiülve eszméletlen életérzés és látvány jutalmában részesülnek a bátrak.
A sziklaalakzat a régió egyik leglátványosabb természeti szépsége, már csak emiatt is érdemes ellátogatni ide, de a kellemes, 1 órás túra egyéb látnivalókat is tartogat. Megmászható a közeli Madárszirt, ahonnan szintén remek a panoráma, de a Nyakas-kőről is remek fotók készíthetők innen.
A környék kellemesen ligetes, s bár a sziklákon a gyerekekre fokozottabban figyelni kell, családoknak is remek úti cél a védett természeti értéknek számító Nyakas-kő és környéke.
Dera-szurdok – Pilisszentkereszt
Pilissel kezdtük az összefoglalót, a Pilissel is fejezzük be. Szikla után pedig ezúttal szurdokot ajánlunk, hiszen Budapest környékén több látványos szurdok is található. Az egyik a Dera-szurdok Pilisszentkereszten.
A szurdok nem hosszú, mindössze 30-40 perc az út a jól jelzett kék jelzésen, mégis élvezetes kirándulóhely. Számos patakátkelő, fahidacskák, mohás sziklák sokasága fokozzák a patakvölgy bejárásának élményét, amit a kicsik is élvezni fognak, így bátran induljanak el a kisgyermekes családok is.
A népszerű kirándulóhely könnyedén megközelíthető, és minden évszakban tartogat meglepetéseket, ami miatt érdemes felkeresni.