Kétszeres törés és csúnya seb miatt végeztek halaszthatatlan műtétet egy ritka madáron, amikor leállt a lélegzete. A madármentők újraélesztéssel próbálkoztak, sikerrel – a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány számolt be a madármentő műtét nem mindennapi sikeréről közösségi oldalukon.
Bal felkarcsontja kétszeres törést szenvedett ennek a szépséges gólyatöcsnek. A seb csúnya volt, így a műtét sem várhatott. Az egyik törést már épp sikerült rögzíteni, és a másiknál is közel jártunk a megoldáshoz, mikor a törékeny madárkának a lélegzete elmaradt, leállt… Örökkévalóságnyi percek jöttek. Újraélesztés, ébresztés… Már azt hittük, elveszítjük… Végül felsóhajtott. Ma már jobban van, pihen, erősödik, és várja a következő műtétet.
– írja a különleges pillanatról a Madárkórház.
Védelmük az élőhelyek megőrzésén múlik
A gólyatöcs szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján. Európában stabil fészkelő, hazánkban nagyjából 200-400 példány közötti az állományuk. Főként a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon fészkel rendszeresen, szikes tavak szigetein, víz közelében. Neve sem véletlen, hiszen leginkább egy apró gólyának tűnik a hím, a maga fekete-fehér tollazatával, míg a tojó barnás, fején és tarkóján fehér foltokkal. Különlegesen hosszú lábú, kecses parti madár. Hosszú lábaival más parti madaraknál mélyebbre gázolva keresi a vízben rovarokból, rákokból, lárvákból álló táplálékát. Jellemzőjük, hogy a fészkek közelébe tévedő embert az öreg madarak bátran, hangos kiáltozással, körberepüléssel ijesztik, majd távolabb leszállva éles hangokkal igyekeznek távol tartani.
A hazai állomány biztonsága a vizes élőhelyek megmentésén és visszaalakításán múlik, ami növeli a sikeres költéseket. Ennek szellemében mára jelentős költőhelyei védelem alatt állnak hazánkban.