Az aktuális teendők közül az ültetések mellett a talaj előkészítése is kulcsfontosságú mozzanata az őszi kertészkedésnek. Egy Facebook bejegyzés tanúsága szerint a jó komposzt nélkülözhetetlen összetevője lehet a tyúktrágya.
Zicska Szilárd önellátással próbálkozik, bámulatos sikerekkel. Korábban már bemutattuk meseszép birtokát, ahol őshonos gyümölcsfák mellett egy élénk baromfiudvart is gondoz.
A Zselic lankái között élő gyümölcsész saját facebook csoportjában rendszeresen bemutatja gazdaságának egy-egy szegletét, jó tanácsokkal szolgál a kertészkedés és az önellátó gazdálkodás iránt érdeklődőknek.
Trágyával nem keverünk komposztot, de trágyából készítek komposztot. Fontos a szén és a nitrogén aránya. Huszonnégy órás istálló almot használók erre a célra, ez ürülék, vizelet és szalma megfelelő keveréke
– sorolta Szilárd a paramétereket.
Az ökokertész jelenleg azzal kísérletezik, hogy a baromfiudvarból származó “érett trágyát” néhány centiméter vastagságban a mélymulcs réteg alá teríti, így gazdagítva a természetes folyamatokat.
Ha úgy érzékelem, hogy a kapott trágya túlságosan sok nitrogént ürüléket tartalmaz, akkor összekeverem száraz falevéllel. Ezután a komposztládában hagyom, nagyjából fél év alatt beérik. Ugyanezt a szalmás trágyát teszem a tyúkudvarba. A baromfi folyamatosan kapirgál, kisebb alkotó elemekre bontja, és ahogy az élet beleköltözik, táplálékot is találnak benne a tyúkok. Ezzel a megoldással hamarabb jutok kész komposzthoz
– mesélte a gazda
Zicska Szilárd egy lovardából is hozat a farmra trágyát. Ezt a megfelelő szén-nitrogén arányú istállótrágyát viszi ki a kertbe, és ebből épít mélymulcsot Gyulai Iván tanításai alapján.
A híradásából azt is megtudhattuk, hogy az utcán már behordásra vár a 24 órás, lovak alól származó alom. Az újabb természetes tápanyagbombát szintén a komposzt javítására fogja felhasználni a kertbarát.