Óriás mohaállatra bukkantak a Hármas-Körös gyomaendrődi szakaszán a Pecaverzum olvasói – számolt be róla az oldal.
Lányaink, Ramóna és Noémi fedezték fel. Először nem tudtuk, mi lehet ez
– írták az élőlény megpillantói.
Az óriás mohaállat a Mississippi vidékéről származik, az átlaghőmérséklet emelkedése miatt terjed világszerte, így Magyarországon is. Ökológiai szempontból nem jelent problémát.
A telep belsejét viszonylag kemény, kocsonyás anyag tölti ki, melyet a szorosan egymáshoz tapadó egyedek termelnek. A mohaállat helyváltoztatásra képtelen, a csillókoszorúja segítségével az enyhén áramló vízből szűri ki szerves törmelékből és kis élőlényekből álló táplálékát, s megnövekedve főként bimbózással szaporodva gyarapítják, növelik a telepet. Érzékeny a hidegre, a lehűlt vízben a telepek szétesnek, az állatkák elpusztulnak, de az általuk már korábban létrehozott többsejtű szaporítóképletek biztosítják a faj túlélését. Szétszóródik a vízben, és parányi kis horgaival megakadva a nádszálakon új telepeket alakíthat ki, amikor tavasszal ismét fölmelegszik a víz.
Magyarországon a mohaállatoknak (Bryozoa) tíz faja él. A Mississippi vidékén őshonos óriás mohaállatot hazánkban elsőként 2011-ben láttak a Ráckevei Soroksári-Dunában.