Szarvasbőgésnek a gímszarvas párzási időszakát nevezzük – időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől szeptember végéig tart. Ilyenkor a szarvasbika a jellegzetes hangjával terelgeti a teheneket és mutatja a többi bikának, hogy ki az „úr a háznál”. A bőgés tehát egyfajta versengés az állatok között, amellyel a bikák információt szereznek egymás testi erejéről, elszántságáról és pozíciójukról.
A versengésnek csak első része a bőgés, ezután személyesen is összemérik erejüket, először csak az agancsukat mutogatva egymásnak, majd össze is csaphatnak.
Mindeközben a tehenek legelésznek, élik az életüket, illetve természetesen, figyelnek az esetlegesen közelgő veszélyre is.
Általában az augusztus 20-át követő lehűlés után kezdik meg a hímek a bőgést, először a a dél-somogyi, dél-zalai, utoljára a zempléni bikák zendítenek rá. Hűvös, párás hajnalokon és alkonyatkor hallani leginkább, de olykor nappal is megmutatják hangjukat.
Fontos tudni, hogy ebben az időszakban általában részleges erdőlátogatási tilalmat rendelnek el. Viszont több helyen vezetett túrákon, a vadállomány zavarása nélkül hallgathatjuk az állatokat.
Szeptember 11- október 1. – Szentendre, Budakeszi, Visegrád, Valkó, Galgamácsa, Pilisi Parkerdő Zrt.
Szeptember 13- 29. – Szarvasbőgés a Vértesben – Vérteserdő Zrt., Kőhányás
Szeptember 15-22. – Szarvasbőgés hallgató járat – Zalaerdő Zrt., Csömödér
Szeptember 15-17. – Szarvasbőgés vízitúra Gemencen, Békatutaj, Dunafürdő
Szeptember 16, 23. – Szarvasbőgő kisvonat – Egererdő Zrt., Mátravasút, Gyöngyös, Felsőtárkány
Szeptember 22-25. – Esti séta a Börzsönyben szarvasbőgés idején, Duna-Ipoly Nemzeti Park, Királyrét