Őszi színekben pompázik a Jónásrész – írta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A Jónásrész Vámospércstől kelet-északkeletre található, a Hajdúsági Tájvédelmi Körzet részét képzi.
Ez a területegység felvonultatja a Nyírség szinte minden jellemző élőhelyét – az igazi száraz homoki erdő kivételével – de legkiemelkedőbb természeti értékeit a vizes-, illetve erősebb vagy gyengébb vízhatás alatt álló élőhelyek hordozzák. Az északi részen nagy területet foglalnak el a nedves kaszálók, melyeket idősebb és fiatalabb ligeterdő-jellegű állományok tagolnak, szegélyeznek.
Ősszel mesés arcukat mutatják az alföldi facsoportok, a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársainak felvételei megörökítették a nem mindennapi látványt.
Pompola Krisztián és Kovács Zoltán képein egy szív alakú erdő is kirajzolódik a magasból.
A botanikai értékek közül kiemelkedik a jégkori maradványnak tekinthető zergeboglár (Trollius europaeus). Egy méter magas, sárga virágai a vizes mélyedésekkel tarkított, hűvös mikroklímájú ligeterdők felnyíló részein nyílnak.
A tájvédelmi körzetnek ez az orchideákban leggazdagabb vidéke, eddig 11 faj került elő. Legnagyobb állományai a pompás kosbornak (Anacamptis palustris subsp. elegans), az agárkosbornak (Anacamptis morio), a hússzínű ujjaskosbornak (Dactylorhiza incarnata), a békakontynak (Neottia ovata) és a kardos madársisaknak (Cephalanthera longifolia) vannak.
Az állatvilág is számos érdekességet tartogat. Igen különös például a vérfű- hangyaboglárka (Maculinea teleius) életmenete, melynek hernyója először az őszi vérfüvön táplálkozik, majd egy hangyabolyban nevelkedik tovább.
A lepkék közül említést érdemel a ligeterdők szépséges tarkalepkéje, a díszes tarkalepke (Euphydryas maturna) és a tűzvörös nagy tűzlepke (Lycaena dispar), melynek hernyója a vizenyős területek lósóskáin táplálkozik.