A hajdani önálló falucska, Püspökszentlászló 1942 óta közigazgatásilag Hosszúhetényhez tartozik, ám a Kelet-Mecsek ékszerdobozának is emlegetett településrész ma is a a kikapcsolódni és túrázni vágyók paradicsoma.
A falu a Zengő-hegy tövében helyezkedik el, közlekedési eszközökkel csak Hosszúhetény felől közelíthető meg. Püspökszentlászlóra behajtani csak engedéllyel lehet, a település határában parkoló van.
A múlt század második felében teljesen elnéptelenedett településrész az utóbbi években üdülőfaluként támadt fel poraiból. Az egyetlen utcájában lévő, szépen felújított hagyományos házai többnyire hétvégi házak vagy a falusi turizmust szolgáló vendégházak. Püspökszentlászló közepén kis harangtorony áll.
A falucskában 32 telek van, jórészt eredeti állapotban megőrzött parasztházakkal és rendezett udvarokkal. A legfrissebb adatok szerint Püspökszentlászlón ma alig több mint 20 állandó lakos él.
A népszerű kirándulóhelyről – mely ősszel is gyönyörű arcát mutatja – gyalogtúrákkal megközelíthetők a környék szintén szépséges települései: Kisújbánya, Magyaregregy, Óbánya, Pécsvárad, Zengővárkony, Zobákpuszta.
A képre kattintva Györkő Zsombor felvételein ismerhetjük meg az őszi ruhába öltözött picinyke falut.
Püspökszentlászló gyöngyszeme – ahogy sokan mondják: édenkertje – az arborétum, mely a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része, fokozottan védett terület. Eredetileg a helyi püspöki nyaraló parkja volt, majd a 19. század végétől fokozatosan kezdték arborétummá alakítani.
Ebben a mesés környezetben bújik meg a falu legismertebb épülete, a kastély. A klasszicizáló stílusú késő barokk templomot és mellette álló püspöki nyaralót 1797-ben gróf Eszterházy Pál pécsi püspök építtette.
A kastély minimum 10 fős csoportoknak előzetes bejelentkezéssel egész évben megtekinthető. Az arborétum március 15-től október 31-ig látogatható, így a bezárást követően az ősz ezer színét felvonultató terület gyönyörű látványát képgalériánkban már csak Györkő Zsombor fotóin csodálhatjuk meg.
A fiatalember a zárás előtt, október utolsó napjainak egyikén örökítette meg a természet püspökszentlászlói csodavilágát.