Virágzó vidékünk

Elkezdődött az ellési szezon: megszületett az első szürkeborjú Kardoskúton

Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság/Lengyel György
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság/Lengyel György
Reményeink szerint több mint 200 kisborjúval gyarapszik az állomány.

Kardoskúton megkezdődött a magyar szürke szarvasmarhák ellési időszaka a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Az első kisborjú november 3-án jött világra, írta a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.

Telepünkön a szürkemarhák fedeztetése rendszerint február 1-én kezdődik. Ekkor öt háremet alakítunk ki, melyekben 45-50 nőivarú állat és egy-egy bika van. A fedeztetés általában május 20-ig tart

– osztották meg mennyi szürkemarha él a telepen.

Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság/Lengyel György

A borjak várható érkezését november 1-től számolják.

Idén november 3-án jött világra az első üszőborjú. Innentől kezdve egészen január közepéig tart majd az ellési szezon. Ikerellés csak ritkán fordul elő. A borjak többsége az esti vagy a hajnali órákban jön világra.

A szürkemarha tehenek könnyen ellenek, állatorvosi segítségre ritkán van szükségük. A borjak három színváltozatúak: világos pirók, sötét pirók és pirók. Az első időszakban anyjuk föcsteje biztosítja számukra a táplálékot és a megfelelő immunanyagokat.

A KMNPI Sóstói Állattartótelepén most kezdődött ellési szezonban reményeink szerint több mint 200 kisborjúval gyarapszik az állomány.

Magyar szürke szarvasmarha

A magyar szürke szarvasmarha vagy magyar szürkemarha a Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállatok egyike. Valódi hungarikum, amely szépségével, szilajságával, őserőt sejtető impozáns megjelenésével az Alföld világszerte ismert jellegzetességeihez tartozik. A fajta létszáma a mélypontját az 1960-as években érte el, azóta egyre emelkedik.

 

A magyar kormány 2008 őszén kezdeményezte az Európai Bizottságnál a „magyar szürkemarha hús” oltalom alatt álló földrajzi jelzésként történő nyilvántartásba vételét. 2011. december 9-i 1300/2011/EU bizottság végrehajtási rendelettel meg is valósult.

Kapcsolódó
Kétszer is ikerborjak születtek Kardoskúton
Az ellési szezon január második felében ér véget.
Olvasói sztorik