A termeszetjaro.hu azt írja, hogy már hozzávetőleg száz évvel korábban is állt itt egy házikó, ami a 20. század folyamán teljesen tönkrement. A vélhetően Maurer Ágoston egykori, környékbeli erdészről elnevezett épületet erdőjárók, vadászok és favágók menedékének emelték, hogy legyen hova behúzodniuk az eső elől.
Ha csak az elmúlt fél évet nézzük, akkor egy csodálatosan kibontakozó, – emberi oldaláról nézve is – nagyon intenzív és érzelemgazdag esemény-láncolatban vagyunk a Maurer-kunyhó kapcsán. Szakmai, szakmatörténeti és családi vonatkozásait tekintve egy izgalmas időutazás részesei lehetünk
– nyilatkozta a Sokszínű Vidéknek Boglári Zoltán, a Vérteserdő Zrt. kommunikációs vezetője, aki hozzátette, hogy az ünnepélyes átadón meglepetések és fordulatok sorát fogják megismertetni november 23-án.
Így az átadón arra készülünk, hogy mindezt ott és akkor a nagyközönség elé tárhassuk: a felújítást kezdeményező, ötlegazda személyét, a kunyhón fizikailag dolgozók és a családtagok, leszármazottak megnevezését, kötődésüket, a munkában betöltött szerepüket. Természetesen az ilyen típusú kunyhók egykori funkcióról, rendeltetéséről, faanyagáról, egykori és mostani építőiről, újjépítőiről is lesz szó részletesen.
A kommunikációs vezető elmondta, hogy az elmúlt években jól érezhetően megnövekedett erdei turizmus következtében a társaságuk működési területén egyre több fenntartási és helyreállítási kötelezettség jelentkezik, ezért 2024. január elsejétől bevezették az úgynevezett erdőfenntartási hozzájárulást.
Az ebből befolyó összeget az ökoturisztika fejlesztésére és az erdei ökoszisztéma fenntartására fordítjuk. Ide tartoznak az erdei pihenőhelyek, közjóléti létesítmények. A Maurer-kunyhónál is ezen befolyó hozzájárulásokból fedeztük a ráfordítások egy részét. Másrészről voltak felajánlások anyagiakban és önkéntes/társadalmi munka formájában is. Ez utóbbit összegszerűen nem tudjuk kifejezni, inkább erkölcsi értelemben, eszmei értékben van nagy jelentősége.
Jelenleg is tart egy projektjük – egy közönségszavazás – a Facebook közösségi platformján, hogy 2025-ben melyik erdei, közjóléti létesítmény kerüljön felújításra az erdőfenntartási hozzájárulásokból.
A tapasztalatokból úgy látjuk, – s ennek nagyon örülünk -, hogy a természetjárók, a természetet szerető emberek elfogadták ezt a koncepciót. A további fejlesztetéseket tekintve – legyen akár ilyen kunyhó, esőbeálló, padok, erdei játszótér stb. – a beérkező igényeket, civil kezdeményezeket, a közönségszavazások eredményeit értékeljük, majd ez alapján rangsoroljuk, melyiket és mikor valósítsuk meg
– tette hozzá, kiemelve, hogy bíznak benne, hogy előremutató, pozitív folyamatoknak lehetünk majd tanúi. A fő cél, hogy ezeket a fejlesztéseket, megújuló létesítményeket „mindenki magáénak érezze”, vigyázzon is rá a használat közben.
A kunyhó minden természetjáró, turista előtt nyitva áll. Két, fontos kérése van a Vérteserdőnek: az egyik, hogy az erdő „írott és íratlan” látogatási szabályait mindenki tartsa be, a másik, hogy a kunyhót olyan állapotban hagyja hátra, ahogy ő is szeretné találni, amikor legközelebb ellátogat oda.