Virágzó vidékünk

Ragadozó madarakat vetnek be Szekszárdon a varjak ellen

facebook/Bódis Gergely László - Solymász
facebook/Bódis Gergely László - Solymász
Sólymokkal űzik el a károgó madarak tömegeit.

A szekszárdi önkormányzat idén is elvégezte a vetési varjak fészkeinek eltávolítását a város több pontján, a munkálatokra 2025. február 19-én és 20-án került sor, írta a teol.hu.

A fészkek eltávolítását követően 2024 márciusában solymász is érkezett a városba. Egy esztendővel ezelőtt az önkormányzatnak az volt a célja, hogy a Magyar Solymász Egyesülettel együttműködésben a sólymok célzott reptetését is bevessék. Erre idén is sor kerül majd.

Bódis Gergely solymász tavaly több hetet töltött Szekszárdon, és rendszeresen reptette ragadozómadarait a varjak által “megszállt” területeken. Az akció eredményeként a varjak száma jelentősen csökkent, így a város lakói egy időre fellélegezhettek.

A tavalyi intézkedések ellenére a varjak idén ismét megjelentek Szekszárd egyes részein, bár létszámuk kisebb, mint az előző években. A lakók beszámolói szerint egyelőre nem tapasztaltak tömeges fészeképítést, de a madarak jelenléte így is zavaró a hanghatások és a hátrahagyott ürülék miatt.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője korábban azt javasolta, hogy az önkormányzatoknak célszerű lenne kijelölniük egy lakott területtől távolabb eső erdősávot, ahol a varjak zavartalanul fészkelhetnek. Ide lehetne kihordani a település zöldfelületeinek gondozása során keletkező, fészeképítésre alkalmas gallyakat, így csökkentve a madarak érdeklődését a belváros iránt.

Korábban Zalaegerszegről is “kitiltották” a madarakat, egy baranyai faluban pedig agresszív varjú támadt iskolásokra. A varjak agresszív viselkedésének okairól a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adott tájékoztatást.

Kapcsolódó
Kilenc elképesztő tény a varjakról
A szerszámkészítéstől a haragtartásig a varjak hihetetlen bravúrokra képesek.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik