Virágzó vidékünk

Vandálok prédája a Balaton döbbenetes látványt nyújtó egykori gyermektábora

györkő zsombor
györkő zsombor
Sok-sok kisgyerek néhai üdülőhelyét felújítani már aligha lehet. Lebontásra ítéltetett.

A közigazgatásilag Balatonalmádihoz tartozó Káptalanfüred ma is a nyaralók kedvelt helye, ám évtizedekkel ezelőtt az úttörő-, később az ifjúsági táborok Mekkája volt. Sok megye, vagy település működtetett ott üdülőtábort, melyek az “átkosban” úttörő- és KISZ-tábor néven futottak, 1990 után ifjúsági táborként pozicionálták a régi idők létesítményeit.

Az internet segítségével próbáltunk utánajárni, kik, mik, hogyan és miért üzemeltettek táborokat Káptalanfüreden, és találtunk is néhányat. Szolnoki, oroszlányi, Nógrád vármegyei, gyömrői, debreceni, a fővárosból kispesti tábort is találtunk, melyek közül alig működik manapság néhány.

A leginkább figyelemel kísért néhai bácsbokodi úttörőtábor Káptalanfüreden, a Köcsi-tó mellett, ligetes erdő fái között megbújva árválkodik ma a Balaton környékének szégyenfoltjaként.

A sajtó először 1978 májusában írt a táborról. A Petőfi Népe napilapban jelent meg, hogy a bajai járás összefogásával 9 ezer négyzetméter területet kaptak Káptalanfüreden a járás úttörőinek táborozásra. Ehhez a járás termelőszövetkezetei és gazdaságai 1.3 millió forintot adtak össze a tábor megépítésére, majd a támogatók közé felsorakoztak a járás üzemei, ktsz-ei és az áfészek is.

Az évek során kiderült, hogy 1984-ben, a járások megszűnésével a tábor üzemeltetése Bácsbokodhoz került: a 20 önkormányzat tulajdonában lévő tábort Bácsbokod a saját tulajdonaként jegyeztette be.

A többi önkormányzat erre bojkottálta a tábort, nem küldtek nyaralni gyerekeket, valamint beperelték a bácsbokodi önkormányzatot. A per úgy zárult, hogy 1993-ban a tábor tulajdonjogát felosztották az érintett települések lakosságszáma szerint, a tábor működtetésére pedig alapítványt hoztak létre.

Gyakorlatilag a tábornak ekkor befellegzett, megszűntek a nyári táborok, ma gyakorlatilag romhalmaz az egész terület. 2012-ben a bácsbokodi önkormányzatnál szóba került ugyan a tábor felújítása, de arra nem került sor.

Azt nem nehéz kitalálni, hogy a felújítás aligha történik meg, mert olyannyira lepusztult a terület, hogy azon az építményeket teljesen le kellene bontani, fákat kellene kivágni, azaz teljesen új tábort kellene építeni.

Megerősítendő az iménti megállapítást, Györkő Zsombor napokban készített felvételein – melyek a fotóra kattintva képgalériánkban tekinthetők meg – láthatjuk, mivé lett az a hely, ahol a mai ötvenesek-hatvanasok sokasága táborozhatott fiatalon éveken át.

30 fotó

A káptalanfüredi táborhoz hasonló, üresen árválkodó, lepusztult ingatlanokból nincs hiány az országban. Ilyen például a 21-es számú főút mellett látható szégyenfolt, az egykori Cserhát vendéglő, vagy éppen a döbbenetes látványt nyújtó a visegrádi szellemhotel és a természet által birtokba vett legendás szanatórium a Mecsekben.

Kapcsolódó
Dicstelenül pusztul a Dunakanyar egykori luxusszállója
A tulajdonos felszámolás alatt áll, így aligha valósulnak meg a felújítást célzó elképzelések.
Olvasói sztorik