Virágzó vidékünk

Miyawaki-erdőt telepítettek a pécsi egyetemen

Illusztráció / Pixabay
Illusztráció / Pixabay
A minierdő rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújt otthont és menedéket.

Különleges minierdőt telepítettek a pécsi egyetem campusába – írta a Pécs Aktuál.

A Pécsi Tudományegyetem Zöld Egyetem Programiroda és a 10 Millió Fa Alapítvány kezdeményezésében február 28-án Miyawaki-erdőt alakítottak ki az intézmény Ifjúság úti campusán kapcsolódva a Nemzeti Faültetés Napjához.

A projekt keretében a szervezők mellett a Természettudományi Kar, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium munkatársai és hallgatói egy 30 négyzetméteres minierdőt hoztak létre.

Japán tudós ötlete nyomán

A Miyawaki-erdő egy különleges, néhány tíz négyzetméteren létrehozott egészen sűrű növénytársulás, amelyet a japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról neveztek el. A tenyérnyi erdő lehetővé teszi, hogy a városi betonrengetegekben is a természetes erdőkhöz hasonló, sűrű biodiverz társulások jöhessenek létre.

A távol-keleti szigetországban szerzett megfigyelések alapján készült módszerrel adott területen akár három-négyszeres levélfelület is kialakítható, mely nem csak a levegő tisztításában játszik szerepet, de árnyékot biztosít, növeli a páraképződést, hűtőhatása révén szabályozza a mikroklímát. A változatos növényfajokból álló erdő rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújt otthont és menedéket.

Szaporodnak a minierdők

Magyarország első Miyawaki-erdejét 2021-ben hozták létre a fővárosi Tabánban, azóta többet is telepítettek, a zömét Budapesten. A vidéki városok között két bajai, egy büki, egy kecskeméti és egy soproni helyszínen van már ilyen erdő. A tabáni Miyawaki-erdő fáinak többsége már háromszor olyan magas, mint a telepítéskor. A növekedés azért ennyire látványos, mert a sűrűn ültetett fiatal növények elkezdenek versengeni a fényért, ezért igyekeznek egyre magasabbra nőni.

Kapcsolódó
Miyawaki-erdőt telepítenek Bükön
Újabb városi erdővel gazdagodik Magyarország.
Olvasói sztorik