Virágzó vidékünk

Bezárt hazánk legnagyobb bivalyrezervátuma

Facebook/Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Facebook/Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Kerékpáros áthaladás sem lehetséges.

A Kápolnapusztai Bivalyrezervátum állategészségügyi okok miatt március 17-ig zárva tart, írta közösségi oldalán a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság.

Kerékpáros áthaladás sem lehetséges.

A döntést valószínűleg az állatállomány védelme érdekében hozták meg. A Nébih még március 7-én pénteken közölte, hogy ragadós száj- és körömfájást azonosítottak az 1400 szarvasmarhát tartó kisbajcsi telepen. A rendkívül fertőző betegség több mint 50 év után bukkant fel Magyarországon, azt nem lehet kezelni, így ha egy telepen akár egy állat is elkapja, az összes párosujjú patást el kell pusztítani.

A ragályos betegség minden párosujjú patás állatra veszélyt jelent, beleértve a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat és kecskéket.

Kápolnapusztán található hazánk legnagyobb látogatható bivalycsordája

Kápolnapusztán található hazánk legnagyobb látogatható bivalycsordája. A Bivalyrezervátum háromféle célt valósít meg. Bemutatja a hazánkban őshonos fajtákat, jelentős szerepet vállal a gén- és fajtamegőrzésben és a terület kezelése szempontjából is fontos tevékenységet végez. A Balaton-felvidéki Nemzet Park Igazgatóság kiemelt feladata az őshonos háziállatok génmegőrzése.

A bivaly a kilencvenes évek elején – gazdasági szerepének csökkenése miatt – szinte eltűnt Magyarországról. A Kis-Balaton térségében vélhetően az észak-somogyi egykori uradalmak bivalycsordáinak utódai maradtak fenn. A kápolnapusztai csorda jelentette a fajta megmentéséhez az alapot. Az állomány fejlesztésével a hazai bivalyállomány fennmaradásának új lehetősége nyílt. A fajta megmentésében kulcsszerepe van a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságnak. Tenyésztésének kultúrája hazánkban több mint 400 évvel korábbra nyúlik vissza.

A napokban számoltunk be róla, hogy tilos a Hegyestű látogatása. A Balaton-felvidék egyik különleges természeti látványossága a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, amely nemcsak lenyűgöző panorámát kínál, hanem bepillantást enged a földtörténeti múltba is.

Kapcsolódó
Amikor utoljára ilyen járvány tombolt Magyarországon, még a verebeket is kilőtték
Brutálisan fertőzőképes vírusról van szó, ezért ha bejut valahova, a tényleges megoldás egyedül az érintett állomány leölése.
Olvasói sztorik