Egy a Magyar Vitorlás Szövetség által kezdeményezett program keretében kishajós megállópont-hálózat épül ki a Balaton déli partján – írta a Somogy Vármegyei Hírportál.
A Dél-Balatoni Vízi Kör elnevezésű kezdeményezésben mindenki számára elérhető kishajós megállópontokat, köztük a tervezett zamárdi kikötőt is kialakítanák. Az újabb fejlesztés hozzájárulna a tó körbehajózhatóságához és a térség turisztikai fejlődéséhez. Ehhez kapcsolódóan kezdeményezte az önkormányzatnál a Harcsa utcai kikötőszár hasznosítását a kajak-kenu pontot működtető Zamárdi Vízisport Egyesület vezetője.
A zamárdi képviselő-testület legutóbb arról döntött, hogy elvi szinten támogatja egy projektcég létrejöttét. A városnak is érdeke, hogy fejlődjön ez a terület. Első lépésben konkrét terveket várunk a cég képviselőjétől
– mondta Zamárdi polgármestere. Csákovics Gyula szerint nem tőkesúlyos vitorlások kapnának helyet a kikötőben.
Zamárdiban a svertes vitorlások, valamint az egyre népszerűbb elektromos hajók kerülhetnének a kikötőbe, hiszen a déli parton erre van lehetőség. Támogatják az ötletet, mert a Bácskai utcai kishajós kikötőben is hosszú a várólista a helyekért.
Bár a város rendelkezik a mederhasználati engedéllyel saját forrást nem tud biztosítani a kikötő kialakításához. A mólószár hasznosítására jelentkező cég viszont pályázati forrásokból meg tudná oldani a fejlesztést.
Biztonságos vízitúrázás
Ahogy a hunsail.hu oldalon írják, a „Dél-Balatoni Vízi Kör” fejlesztés, mint a Somogy-vármegye területén megvalósítani kívánt víziturisztikai koncepció célja olyan megállóhelyek létrehozása, melyek egy egységet képezve, egységes jól felismerhető arculattal rendelkeznek, azonosan magas szolgáltatási színvonallal működnek.
A vízitúrázás feltételeinek biztosításához szükség van könnyen elérhető, biztonságos vízitúra megállóhelyekre. A megállóhelyek a vízitúrák kiinduló, pihenő vagy végpontjaiként funkcionálhatnak, megtalálhatóak a biztonságos vízre szállás és kikötés feltételei, azaz a vízitúrázók számára használható, alacsony profilú úszóművek és stégek, merülősólyák melyekre könnyen kiszállhatnak vagy vízre szállhatnak, az eszközt a partra helyezhetik.
A fejlesztés Somogy-vármegye hat Balaton parti települését öleli fel: Balatonmáriafürdő, Balatonfenyves, Siófok, Balatonföldvár, Balatonlelle, Zamárdi. Az érintett települések bevonásával létrejövő hálózat 65 kilométer hosszan, szinte a teljes déli partot lefedi majd.
A Balatonnál több mint 200 téliesített kikötőhely áll jelenleg a hajósok rendelkezésére, köztük a 2023. május 31-én megnyílt Balatonvilágos Aliga Port névre keresztelt kikötő. Néhány éve megválasztották a Balaton legjobb vitorláskikötőit. Hosszú évek után megnyitották Fertő-tó magyarországi részének kikötőjét a kirándulók, sétálók, vitorlázók és horgászok előtt.