Virágzó vidékünk

A falevelek is jelzik a vulkánok közelgő kitörését

Unsplash
Unsplash
A természet egyfajta „vizuális riasztórendszert” kínál.

A NASA és a Smithsonian Intézet kutatói egy szokatlan jelenséget vizsgálnak, amely a jövőben új szintre emelheti a vulkánok megfigyelését: úgy tűnik, hogy a fák viselkedése előre jelezheti a föld alatti nyugtalanságot. A lombkorona színe ugyanis árulkodhat arról, hogy a felszín alatt valami készülődik – írja az Infostart.

A kulcs: a szén-dioxid. Amikor a magma megindul felfelé a Föld kérgén át, jelentős mennyiségű gázt – köztük szén-dioxidot – bocsát ki. Ez a gáz a környező növényekhez kerül, amelyek ettől – legalábbis egy darabig – látványosan zöldebbé és dúsabbá válhatnak. Ez az apró, de mérhető változás műholdfelvételeken is észlelhető.

A kutatók a Landsat 8, a NASA Terra, az ESA Sentinel-2 műholdjai és fedélzeti szenzorok adatait elemezték, hogy kimutassák: a fák „viselkedése” valóban korrelálhat a vulkáni aktivitással. A Houstoni Egyetem vulkanológusa, Nicole Guinn vezetésével készült tanulmány elsőként igazolta a kapcsolatot a lombszín és a magma által kibocsátott szén-dioxid szintje között – az Etna vulkán térségében végzett megfigyelések alapján.

Ez az újfajta módszer olyan helyeken is segítheti az előrejelzést, ahol a szeizmikus adatok vagy hagyományos megfigyelőhálózatok nem elegendők. Josh Fisher, a Chapman Egyetem klímakutatója szerint a természet egyfajta „vizuális riasztórendszert” kínál, amelyet most végre értelmezni tudunk az űrből.

Fontos megjegyezni, hogy ez a módszer sem tökéletes. A világ számos aktív vulkánja sivatagos vagy kopár területen található, ahol egyszerűen nincs elegendő növényzet, amely ilyen jelzéseket adhatna. Másutt az erdők sokszínűsége és a helyi éghajlat változékonysága nehezíti a pontos értelmezést. Tüzek, kártevők vagy időjárási szélsőségek is zavarhatják az adatokat.

Ennek ellenére az új módszer ígéretes kiegészítője lehet a vulkánmegfigyelés hagyományos eszköztárának. Egy korábbi sikeres példa is bizonyítja a korai figyelmeztetések életmentő szerepét: a Fülöp-szigeteki Mayon vulkánnál 2017-ben speciális gázérzékelőkkel sikerült előre jelezni egy jelentős kitörést, így 56 ezer embert tudtak időben kimenekíteni.

Korábban bemutattuk egy cikkünkben, hogy milyen csodás színű lehet a vulkánkitörés után a naplemente.

Kapcsolódó
Így menekültek a turisták a hirtelen kitörő Etnáról - videó
Európa legmagasabb vulkánja év eleje óta tizennegyedik alkalommal tört ki.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik