Aligha mondunk azzal újat, hogy a Balaton-felvidék egész évben ontja magából a látnivalókat. Ha beköszönt a tavasz, egyszerűen nem lehet betelni a természet ajándékaival, ha nyár van, akkor a strandok élete viszi a prímet, a táj arca ősszel is lenyűgöző, amikor viszont megérkezik a tél, akkor jégbe fagyva is csodálatos arcát mutatja a magyar tenger és a Balaton-felvidék.
Mindezekről a szépségekről 2019-ben többször is írt a Sokszínű Vidék, az esztendő vége felé közeledve pedig cikkeinkből nyújtunk át egy csokorra valót Olvasóinknak.
Bár korábbi évektől eltérőn idén később kezdett nyílni a pipacs, Bódi Katalin fotós Alsóőrs környékén rátalált a tengernyi margitvirág és olykor előbújó búzavirág társaságában virító pipacsmezőre.
A Balaton-felvidéki települések, dombok, kertek, rétek lélekemelő látványossággal ajándékozzák meg az embert. Tóth Viktória (KIWI Photography) alsóőrsi, csopaki, salföldi és balatongyöröki sétái közben visszadta azt a szépséget, amit tavasznak hívunk.
Olykor az állatvilág is ritka csodákkal ajándékozza meg a szemfüles kirándulókat, akik szerencsés esetben megörökítik a látottakat. Így tett Burgyán Kristóf is, aki lencsevégre kapta a természet csodás teremtményét, a különleges színű őzet Pécsely határában.
Virágzó vöröshere, sárga repce és kék facélia: az MTI munkatársa olyan mesebeli tájat fotózott a Veszprém közelében lévő Nemesvámoson, amihez egy szavunk van: gyönyörű.
A Balaton-felvidéknek szinte minden falujára jut egy-egy templomrom, amolyan szellemi emlékhelyként jelezve a táj korábbi spirituális és materiális gazdagságát. Ez az épület is egy ilyen templomrom a csopaki csonkatorony tőszomszédságában, mint a település talán legrégibb kúria jellegű lakóépülete.
Új építésű házat is találtunk: Gáspár János vályogházépítő mester és csapata négy éve kezde el építeni a mesés portát, úgy, hogy a tulajdonos, aki a tervező is egyben, törekedett arra, hogy a ház illeszkedjen a Balaton-felvidék stílusához. A fala 60 centiméter széles rakott sárfal, kívül-belül agyagtapasztás és hagyományos mészfesték van rajta.
Monoszló a Balatontól 6 kilométerre északra, a Káli-medence keleti szomszédságában megbújó Monoszlói-medencében fekszik. Ez a terület a Balaton-felvidék egyik legrejtettebb völgye erdővel borított dombok ölelésében. Nem véletlen, hogy egyik legnagyobb vonzereje a természetközeliség. Az alig 100 fős lélekszámú falu a béke és a nyugalom szigete – a magyar tenger közelében, és fotókon is lenyűgöző látvány nyújt.
Salföld csak három utca, ezekben hatvan ház, kertek, majorok és mindössze ötven itt élő lakos. De ez a kicsi falu már nemcsak a salföldieké, mert megőrzött környezetével, építészeti hagyományaival, országos örökségünk kicsiny, de fontos része.
A természet őszi ajándékát is izgatottan várják a fotósok: az első igazán látványos sekély ködös hajnal a Balaton-felvidék szívében, a Káli-medencében Varga Norbert fotós szemével is felejthetetlen élményt nyújt.
Hasonlóak a mesebeli napfelkelték is, melyek közül a ködtakaróval érkezett csodás hajnalt örökítette meg szeptember 27-én a Szent György-hegyről és a Badacsonyról csodálatos felvételein Josef Jordan.
Veszprém megye nyugati határán található a lovagi játékairól is ismert műemlék-épületegyüttes, a sümegi vár, amely az elmúlt évtizedben már jelentős restauráción esett át. Mst azonban a helyiek és a kirándulók nagy örömére újabb felújítási munkálatok kezdődnek az erődítményben.
Kiemelt kép: Josef Jordan