A világ mezőgazdaságában fontos szerepet betöltő földimogyoró már a múlt század elején felbukkant a hazai kultúrflórában, de a kezdeti sikerei ellenére sem tudott jelentős haszonnövénnyé válni Magyarországon. Napjainkra úgy tűnik, változott a helyzet.
A Csongrád-Csanád megyei Zákányszéken évek óta termeszt földimogyorót Dobó Jenő és Kővári Róbert helyi gazda dr. Balla Zoltán fajtanemesítő és szakértő segítségével, írta a Pannon Hírnök.
A két gazda tudja, hogy új lehetőség rejlik munkájukban. Az idei év bizonyított, hiszen nyolc hektáron, hektáronként két tonna mogyoró termett
– olvasható a portálon.
A harmadik éve tartó üzemi termesztés során bebizonyosodott, hogy a földimogyoró a laza szerkezetű, humuszos homoktalajokon biztonsággal és eredményesen termeszthető hazánkban.
Dobó Jenő és Kővári Róbert a termést egyelőre pörkölve értékesítik a piacon, de már kísérleti gyártást is végeztek tavaly, amikor földimogyoró-olajat és -vajat állítottak elő.
Saját termesztéstechnológiát dolgoztak ki, a vetéstől a betakarításig. Az évek alatt saját maguk tökéletesítették a vetőgépet és a felszedőgépet, a földimogyoró-kombájnt, hogy a maguk egyedi viszonyai között is hatékonyan végezhessék a munkálatokat
– ezt már a Magyar Mezőgazdaság portál cikkéből tudtuk meg.
A jövőben kifejezetten nagy lehet az igény a hazai termesztésű földimogyoróra, hiszen magas a fehérjeforrása, kiváló táplálékforrás, tápanyagban gazdag, és megfelelő szakértelemmel termesztve jó terméshozamot produkál akár évente is. Ezért fontos pillére lehet a mezőgazdaságnak, melyet az agrártárca különböző pályázatokkal folyamatosan igyekszik támogatni.
A Zákányszéken termesztett, dr. Balla Zoltán által nemesített fajták egyébként akár már idén államilag elismertté válhatnak.