-Te mit főzöl hétvégén?
– Hogyhogy mit? Hétvégén mindenki húslevest főz, nem?
Ahogy az ünnepi menü, úgy sok háztartásban a vasárnapi családi ebéd is szent és sérthetetlen. Magyarországon leginkább a húsleves a hét utolsó napjának állandó főszereplője. Sokan el sem tudják képzelni, hogy ezt az ételt egy átlagos hétköznapon fogyasszák, ahogy azt sem, hogy hétvégén ne ez a fogás kerüljön az asztalra.
Ma már számtalan recept megtalálható a különböző receptkönyvekben és az internet világa is végtelen mennyiségű ötlettel halmozza el a „Mit főzzek ma?” kérdésre keresőket, mégis sokan rendszeresen visszatérnek az édesanyjuk, nagymamájuk, dédmamájuk bevált húsleves receptjéhez. (Még akkor is, ha soha nem sikerül pont úgy, ahogy ők készítettek).
Valószínűleg ebben a kérdésben nem számíthatunk egy pontos válaszra, hiszen van, aki a csirkére, van, aki a marhára, megint mások pedig a sertésre vagy az egyéb szárnyasokra esküsznek. A leggyakoribb választás talán a csirke, főként, ha szabadon tartott, tanyasi, ráadásul szinte bármelyik részéből készíthetünk további fogásokat még azután is, hogy a levesbe felhasználtuk. (Például a csirkemellet vagy combot, de a bőrt is).
Leginkább azért, mert régóta ismerjük, hiszen ez biztosan olyan étel, amit mindenki evett már életében. Láttuk, ahogy nagymamáink készítik, sokan tőlük tanultuk mi magunk is a receptet. Amellett pedig, hogy számos emlékünk fűződhet hozzá, nagyon finom, és minden bajra jó. Kinek ne lenne ismerős az érzés, hogy a meleg takaró alatt, náthásan egy tányért finom húsleves után vágyódik? Vagy egy téli napon egy hatalmas hógolyó csata vagy szánkózás után, átfagyva egy nagy adag gazdag húslevessel melegedik fel a család. De egy-egy görbe este után is a legjobb gyógyszernek bizonyulhat.
Előfordulhat, hogy egy-egy családi ebéd alkalmával kicsit több adag leves készül, mint ami elfogy. Ilyenkor nem csak a maradék húsokat használhatjuk fel, de akár a levest is, hiszen kiválóan lehet alkalmazni más levesek elkészítésénél (alaplé formában). Legyen szó tárkonyos ragulevesről vagy bármilyen krémlevesről, igazán gazdag ízt kölcsönöz nekik a felhasznált húsleves.
Bár a fent leírtak miatt valóban örök népszerűségnek örvend a húsleves, ma már szinte minden családban akad olyan, aki vega vagy vegán életmódot folytat, tehát nem eszik húst és/vagy állati eredetű termékeket. Egy igazi nagy családi esemény során egy jó házigazda rájuk is gondol.
Ilyenkor a legtöbben rögtön valami gyümölcslevesre gondolnak, azonban igen sokféle leves készülhet hús és állati eredetű termékek nélkül. Az egyik ilyen a céklakrémleves, amit zöldség alaplével elkészítve nagyon kellemes fogást eredményez.
De tökéletes választás lehet a gomba, a brokkoli, a sütőtök, a spárga, a karalábé, a karfiol, a sárgaborsó, a zöldborsó, a csicseriborsó is, ha krémlevesekről van szó. De a paradicsomleves, a bableves, a savanyúkáposzta leves is megfelelő döntés lehet, ha a krémleveseket helyett valami másra vágyunk.
Akár a hagyományos receptek, akár az újabb trendek szerint készítjük a családi ebédek leveseit, a legfontosabb a kellemesen együtt töltött idő.
Szerző: Ludányi Fanni