A Cseke hiú matuzsáleme, a „lebegő” platán lehet az év fája 2022-ben, számolt be róla a kemma.hu.
Mint írják, a Cseke-tavi platán egyidős a tatai Angolkerttel, amelyet az Esterházy-család megrendelésére Bőhm Ferenc tervezte és építette 230-250 évvel ezelőtt.
Nem véletlenül lett kedvelt jegyes- és esküvői, szerelmespáros fotós helyszín egyébként a fa: a föld- és vízszinttel párhuzamos nőtt ugyanis. Méretes törzse egészen benyúlik a tó fölé. Érdekesség, hogy a közvetlenül a tó partjára ültetett platánsor több példánya is megdőlt a laza szerkezetű, vizes talajon, de egyik sem feküdt fel a partfalra ilyen csodával határos módon, olvasható a leírásában, amelyben viccesen megjegyzik, hogy egyesek szerint a világ leghiúbb fájával van dolgunk, aki egész évben saját tükörképét csodálja a víz tükrében.
A fa egyébként 12 méter magas (avagy hosszú), a törzskerülete 120 centiméter.
Ahogy az a park oldalán olvasható, az annak idején ide ültetett fák, növények egy részét külföldről hozatták, a többit pedig telepítés előtt csemetetelepeken nevelték és szállították ide. A kert építésének első szakasza Esterházy Ferenc gróf halálával zárult le. Az immár megyei értéktáras tatai tájkert a végső méreteit a 19. század első évtizedeire érte el.
A különleges fa cikkünk írásakor vezeti az Év Fája versenyt több mint 300 szavazattal megelőzve a 250 éves miskolci fekete nyárfát. A voksolás október elsejéig tart az Év Fája oldalán.
Az idei versenyben a következő fákra lehet szavazni:
- A Hétágfa Tanösvény galagonyafái Kistótfaluban
- Perkátai Öreg Tölgy – az idős fák nagykövete
- Nagy idők tanúja – Páfrányfenyő a keszthelyi kastély parkjában
- Kincses Makkfa – Nagykőrös
- Platán „híd” a tatai Angolkertben a Cseke-tó felett
- Gesztenyefa Angyalföldön – Budapest
- Aggastyán (Micsky hársak) – Dánszentmiklós
- Ősi gyógyító Hársfa az évszakok jegyében – Jobbágyi
- A Bakáts tér Hőse – Budapest
- Akiknek már nem lesz több tavaszuk: a Lengyeli-legelő Fái-Pacsa határában
- 250 éves fekete nyárfa – Miskolc
- A gyógyító fa -Budapest,Népliget