Mózes nagymama neve sokak számára ismert, hiszen a 20.század egyik elismert festőnője, aki 76 évesen kezdte festői pályafutását. Élete, karrierje példát és erőt adhat sokaknak.
Élet a farmon
Anna Mary Robertson 1860-ban született a New York-i Anna Greenwichben. 12 éves korában elhagyta az iskolát, és egy gazdag családhoz került, ahol a helyi gazdaságban segédkezett, háztartási munkát végzett, főzött, és kézimunkázott. 27 éves korában megismerkedett Thomas Salmon Mosessel, összeházasodtak és saját farmjukon kezdték el közös életüket. 10 gyerekük született, de csak öten élték meg a felnőttkort. Öröm, boldogság, kemény munka és fájdalom kísérte életüket.
Önkifejezés hímzéssel és kreatív művészetekkel
A gazdálkodás és a gyerekek nevelése sokszor állította nehézségek elé Annát, de kitartó és fáradhatatlan egyéniségének hála mindig áthidalta a kemény napokat. Szabadidejét is igyekezett kreatívan tölteni. A főzés mellett kitanulta a befőzés művészetét, lekvárjait, szörpjeit sokan dicsérték és vásárolták. Ha nem a fakanál, akkor tű volt a kezében, hiszen imádott kézimunkázni. Gyönyörű hímzései díszítették a család ruhatárát és otthonának dekorációit is.
Varrás helyett festés
Ahogyan Anna korosodott, egyre jobban elhatalmasodott kezén a reuma, és rendszeres ízületi gyulladás miatti fájdalom megakadályozta a varrásban és a hímzésben. A hetvenes éveiben járó Anna, huga javaslatára tűt ecsetre cserélte és festeni kezdett. Első festményein a táj- és a természeti értékeket ábrázoló jelenetekre összpontosított. Már az első évben három festményét is kiállították a Modern Művészetek Múzeumában, New Yorkban.
80 évesen 35 festményéből nyílt kiállítás a New York-i Galerie St. Etienne-ben
Anna festői pályafutása során több, mint 1500 művet készített. Az időközben Mózes nagymama névre “keresztelt” idős hölgy festményei ma is népszerűek világszerte, melyek segítségével bepillantást nyerhetünk Amerika vidéki életének mindennapjaiba. 1961. december 13-án halt meg egy orvosi központban Hoosick Falls-ben, New Yorkban. 101 éves volt.
Ha visszagondolok az életemre, akkor azt mondhatom, hogy olyan volt, mint egy tökéletes nap. Elégedett vagyok, mert mindig volt minek örülni és mindenből a legjobbat tudtam kihozni. Az életünket mindig mi magunk teremtjük. Jól, vagy rosszul. Mindig is így volt, és így is lesz.
Másoknak is lehet követendő példa
Moses kései életművének munkája nagy segítséget jelentett az orvostudománynak is. Példája kapcsán számos speciálisan kidolgozott terápiás, művészeti program indult el idős reumás betegségben szenvedők számára. Megfigyelték, hogy az ezen terápiában résztvevő időseknek nagy mértékben javult az önbecsülésük és a kommunikációs készségük is. “A népművészethez olyan környezetben dolgozni, amely nem követeli meg a művészi technikák tökéletes elsajátítását, kedvező hatással lehet a reumás és depressziós idős emberekre.”
Forrás: biography