Életmód

A téli gyógynövények verhetetlen párosa a cékla és a torma

A cékla és a torma külön-külön is számtalan jótékony hatással bír, együtt pedig szinte verhetetlenek.

A zöldségek világbajnokáról már korábbi cikkünkben írtunk, most céklát és tormát vesszük górcső alá. A monda szerint Nagy Károly annyira bízott a cékla gyógyító erejében, hogy rendeletben tette közzé kötelező termesztését – valljuk be, nem véletlenül!

Cékla, mint gyógynövény

  • A cékla nagy mennyiségben tartalmaz jó vízkötő képességű pektint.
  • Kiváló vérképző, és jól szabályozza a máj anyagcsere folyamatait.
  • Számos vizsgálat bebizonyította, hogy a céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért bizonyos helyeken kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység esetén.
  • A, B1, B2 és C- vitamint tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot valamint magnéziumot.
  • Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat.
  • A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek, és várandós anyák is bátran fogyaszthatják.
  • A népi gyógyászat javasolja a céklalé fogyasztását menstruációs zavarok esetén is. A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat.

Hogyan fogyasszuk?

A céklát főként salátaként, étel-kiegészítőként hasznosítják, illetve fogyasztják. Közkedvelt élelmiszer alapanyaga az energiaszegény étrendnek.

Hetente egyszer ajánlott „céklanapot” tartani, ami azt jelenti, hogy érdemes minimum 3dl gyümölcscentrifugával frissen préselt céklalevet meginni. A tömény céklalé nem tartozik a legízletesebb zöldséglevek közzé, de sárgarépalével vagy uborkalével hígítva ízletesebbé válik. Így fogyasztva kiváló májtisztító hatású.

Tippek, tanácsok

Sok háztartásban – főleg télen – főtt céklából készítenek savanyúságot torma felhasználásával. Ilyenkor a céklát héjastól kell megfőzni, ezért főzés előtt jó alaposan meg kell mosni. Lefedve vagy kuktában kislángon hamarabb megfő, illetve megpuhul. ( Forrás: hazipatika.com )

ceklale2

Recept: ecetes-tormás cékla 

Hozzávalók
5 kg cékla, 2dkg só, 2 liter víz, 15 dkg cukor, torma, köménymag (lehet őrölt is), 3 dl 20 % ecet.

Elkészítése

Ha lehet, ne válasszunk túl nagy céklákat, mivel a kisebb könnyebben megfő, ízletesebb, és a színe is intenzívebb. Alaposan mossuk meg őket, hogyha kell, használjunk egy gyengébb szőrű kefét is a sár eltávolításához. Addig főzzük, míg a villát bele tudjuk szúrni, de nem kell túl puha legyen, mert így nem lesz olyan finom. Miután megfőtt, nem túl vastagon, meghámozzuk, és kb. fél centiméter vastag szeletekre vágjuk.
A céklákat beletesszük az előre kifőzött, csírátlanított üvegekbe, majd ráöntjük a hozzávalókból előre elkészített, forró levet. Mindenik üveghez adagolunk egy késhegynyi köménymagot, és pár darab vékony csíkra vágott vagy reszelt tormát. Az üvegeket száraz dunsztban hagyjuk kihűlni, és mehetnek is kamarapolcra.

Torma, mint gyógynövény

  • A torma nem csak fűszernövény, hanem fontos gyógynövény is.
  • A Volga és a Don környékéről származik, arrafelé az életerő jelképe.
  • A gyökerét egész évben gyűjthetjük. Szeret elszaporodni, ez is jelzi, hogy szükségünk van rá!
  • Jó C vitamin forrás! E mellett tartalmaz más vitaminokat, káliumot, nátriumot, magnéziumot, kalciumot.
  • A tormában lévő glukozinolát erősíti a májat, jó méregtelenítő.
  • Erősíti az immunrendszert, fertőtlenítő hatása közismert, hatékony gyulladáscsökkentő.
  • Tisztítja a légutakat, segít a gyógyulást megfázás, nátha, köhögés, bronchitis, asztma, mandulagyulladás, orrmelléküreg gyulladása esetén.
  • Csillapítja a lázat, izzasztó, vizelethajtó hatású.
  • Enyhíti a hólyag-, és vesegyulladást.
  • Reuma, köszvény, isiász, izomfájdalmak esetén is hatásos.
  • Magas rosttartalma a bélcsatorna tisztítására alkalmas pl. székrekedés.
  • Bélféregűző hatása ismert.
A téli gyógynövények verhetetlen párosa a cékla és a torma 2
Fotó:pixabay.com

Tormapakolás

A tormapakolás segít a makacs köhögés, fejfájás és idegi fájdalmak, például derékzsába vagy isiász esetén. Kenjük be az érintett területet olajjal, zsíros kenőccsel, fejőzsírral vagy vazelinnal. (Köhögés esetén a mellkason, fejfájásnál a tarkón alkalmazzuk.) Ezután tegyük a frissen reszelt tormát egy pamutkendőre, és a kendőt, a tormával együtt helyezzük az adott testrészen a beteg bőrére. A pakolást addig hagyjuk hatni, amíg nem éget!

Tormabor

A tormaborral kihajthatók a húgykövet, és segít a fájdalmas menstruáció esetén is. Emellett erős vizelethajtó hatása van. Vágjunk le nyolc-tíz vékony szelet tormát. Tegyük egy pohárba és öntsük fel borral. Lefedve hagyjuk egy napon át (legalább 8 órát) állni, és felszívódni, majd szűrjük le, és igyuk meg a tormabort.

Tormakúra

A tormakúrával az immunrendszer is formába hozható. Különösen a megfázásos időszakban javasolt, a nátha elkerülésére. Ha már megtörtént a baj, a tormakúra enyhítheti a megfázást. Együnk naponta reggel és este egy-egy kávéskanál tormát. A legjobb a frissen reszelt torma, ha azonban ez nem áll rendelkezésünkre, ehetünk üveges reszelt tormát is. A torma kúraszerű fogyasztása legalább két héten át tartson. ( Forrás: vitamind.hu)

Tormás-cékla

Ha igazán élni szeretnénk a nagyszerű páros jótékony hatásával, akkor készítsük el az alábbi recept szerint, és fogyasszuk minden nap.

Az összetevőket mindenki a saját ízlése szerint állíthatja össze, a torma és a cékla aránya az kb 1:1 legyen.

beetroot-horseradish-mash
Fotó: organicspoon.co.uk

Meghámozunk nagy céklát és egy lábas vízben feltesszük  főzni. Kb. fél maréknyi maréknyi borssal ízesítjük. Amíg fő a cékla, meghámozunk és lereszelünk egy nagyobb tormát. Amikor a cékla már kellően puha, akkor a borssal együtt, botmixer segítségével péppé passzírozzuk. Egy befőttesüvegbe áttesszük.  Egy kis tálkába ecetet, cukrot, sót ( esetleg kevés olivaolajat) töltünk, ízlés szerint és felöntjük meleg vízzel. Ezzel a lével öntjük le a céklás pépünket, úgy, hogy ellepje, majd lezárjuk az üveget.

Célszerű így hagyni legalább egy napig, hogy összeérjenek az ízek. Másnap a felesleges  levet leönthetjük róla, olyan állagúnak kell lennie a mix-nek, mint  a bolti ecetes tormának. A színe viszont gyönyörű vörös lesz. Napi 1-2 evőkanállal fogyasszunk belőle!

Címlapfotó:countryliving.com

 

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik