A számítások szerint Európában nagyjából hétmillió, Magyarországon legkevesebb 160 ezer embert érint a demencia valamilyen formája. A betegséggel küzdők száma folyamatosan nő, 2050-re a becslések szerint világszerte 100 millió embert érint majd a probléma.
Hollandia után Ausztráliában és Amerikában is falut építenek a demenciával küzdőknek
A komplexumokban egyebek közt bevásárlóközpont, szépségszalon, kávézó és mozi is működik, pontosan úgy, mint bármelyik településen, a különbség pusztán a folyamatos figyelem és segítség.
A hollandiai Hogeweykben kialakított különleges falu 152 demenciával kezelt betegnek nyújt biztonságos, élhető otthont. A faluban, ami valójában egy épületkomplexum közös használatú zárt kertet is kialakítottak, de élelmiszerbolt, bár és színházterem is szolgálja az itt élők kényelmét. Miután az idősek mindegyikének szüksége van a gondozásra, így a falu 23 épületének mindegyikében gondozók segítik a betegek életét.
A tapasztalatok szerint a holland falu lakói sokkal aktívabb életet élnek, mint kortársaik, ráadásul sokkal kevesebb gyógyszerre van szükségük. Az itt élő idős emberek – ellentétben az egyéb egészségügyi intézményekben lakóknál – utcai ruhában közlekedhetnek, bekapcsolódhatnak a napi főzésbe, mosásba és bevásárlásba is. A nővérek mindenben segítenek, ha szükséges.
A különleges körülmények fenntartása havonta 5000 euró, vagyis átszámítva hozzávetőleg 1,5 millió forint az intézménynek fizetendő díj. Ezen összegért minden bentlakónak privát szobát is biztosítanak.
Hogewey az alapfilozófiáját a társadalom normáit figyelembe vételével határozta meg. Az itt lakóknak megpróbálják a legjobb körülményeket biztosítani és maximális segítséget nyújtani ahhoz, hogy betegségük ellenére is az idős korhoz méltón tudjanak élni. A program kitalálói így fogalmaznak:
Attól, mert valaki demens, lehet véleménye, és betegsége ellenére is joga van ahhoz, hogy minőségi életet éljen.
A hollandiai falu mintájára az ausztráliai Tasmániában is megkezdték egy különleges központ kialakítását – írja a seniorplus. Itt a tervek szerint 15 házban összesen 90 embernek adnak majd szállást. Kávézó, bolt, szépségszalon és közös kert természetesen itt is lesz, sőt olyan tereket is terveznek, ahol idegenekkel: érdeklődőkkel vagy látogatókkal találkozhatnak a bentlakók. A nővérek különleges felkészítést kapnak, hogy észrevétlenül tudjanak segíteni a betegeknek. Az ausztrál demencia falut a tervek szerint 2019-re fejezik be.
Régi modell egy új ötlet számára
Miközben a Hogeweyk egy 24 órás benntlakásos “intézet”, addig San Diegoban egy retrostílusban megépített kisváros épül a memóriazavarral küzdő betegeknek. A program megálmodói egy magával ragadó élménnyel szeretnék segíteni a demenseket. Az 1950-es évek stílusában megépülő nosztalgia komplexumot családi élményközpontnak szánják, melynek célja a demenciával küzdő betegek mentális és fizikai képességeinek javítása.
A “város” 8500 négyzetméterén 24 épület és 12 nosztalgiával teli kirakat várja majd az idelátogatókat. Régimódi étterem, postahivatal, fodrászat, a kisállatok boltja, könyvtár, múzeum, mozi teszi színessé az idősek és a fiatal családtagok programját, a Glenner központ gondozói pedig figyelemmel és szakértelemmel segítik a látogatókat. Már egy napos program is segítséget jelenthet a demens, Alzheimer betegek számára.
Ez a hely különböző tevékenységeket és stimulációt igényel a nap folyamán, ami során a betegekben a régi emlékek aktivizálódnak, és újraélhetik a kudarcok nélküli időket. Ha csak rövid időre is, de megszűnik az elveszettség érzése és ismét átélhetik a boldog békeidők élményeit.
A 3 millió dolláros Glenner Town Square a San Diego Opera Scenic Stúdióval együttműködve épül fel. A tervek szerint az idén nyit az első “demencia falu” az Egyesült Államokban.
Magyarországon a Skanzen az első olyan magyarországi múzeum, amely kifejezetten demenciával élő időskorúak számára fejleszt speciális programot.