Egyszer régen, barátok nélkül sétálgatva az utcán, valaki, akit egyébként kerültek az emberek, kigondolta a szólásmondást, mely szerint “Tétlen kéznek ördög a munkaadója”, írja a Mother Nature Network.
Sajnálatos módon sokunk számára annyira mélyen rögzültek ezek a bölcsnek vélt gondolatok, hogy állandóan le kell foglalnunk magunkat valamilyen tevékenységgel, nehogy egy fikarcnyi helyet is hagyjunk az ördög ármánykodásának.
Rachelle Williams író így fogalmaz erről a Chopra Központnak:
A társadalom a hipertermelékenységet helyezte a dobogó felső fokára, és úgy tűnik, hogy semmit nem teszünk, tehetünk, aminek nincs valamilyen kézzelfogható eredménye a közmegítélés szerint. Így nem is csoda, hogy az embereknek nem marad idejük arra, hogy pihenjenek, és élvezzék a semmittevés jótékony pillanatait.
Ezzel szemben viszont ott van az évszázados olasz filozófia, “a dolce far niente”, szó szerint annyit tesz: édes az, ha nem csinálunk semmit.
Persze ez nem azt jelenti, hogy tényleg semmit ne csinálnának, csak nem görcsölnek rá a dolgokra, ahogy az a nyugati világban egyre inkább szokásos. Ráérősen kávéznak, elcsevegnek egy idegennel, kényelmesen sétáltatják meg a kutyát, és közben hagyják, hogy az agyuk üresjáratba kapcsoljon. Ez az a fajta kikapcsolódás, amire minden nap szükségünk van.
Kapcsoljuk ki a hírcsatornákat, tegyük félre a közösségi médiát, jöjjünk le az információs mátrixról egy időre, és ne aggódjunk amiatt az idő miatt, amit a tv-től, rádiótól vagy a telefonunktól távol töltünk.
Íme a Dolce Far Niente rövid és tömör összefoglalása az Ízek, imák, szerelmek című filmben:
Ha ki vannak kapcsolva a képernyők, kihagyjuk a házimunkát és eltűnnek a holnap miatti aggodalmaink, leülhetünk szép csendben elolvasni egy jó könyvet, bámulhatunk ki céltalanul az ablakon, vagy épp hallgathatjuk a kedvenc zenénket, anélkül, hogy egy időre az idővel törődnénk.
Collen Long pszichológus szerint meg kell tanulnunk ezt a semmittevést a mindennapokban is alkalmazni, nem szabad csak a hétvégére korlátoznunk a kikapcsolódást, hisz könnyen lehet, hogy már olyankor sem tudunk majd lazítani, ha valóban ezt szeretnénk.
Kiemelt kép: Pixabay