Ha kerékpározás, akkor Hollandia: a hollandok egyértelműen világelsők a biciklizésben, így nem is csoda, hogy náluk több a kerékpárok száma mint a lakosságé, írja az Euronews.
A biciklizés hatása a klímaváltozás megfékezésére pedig jelentős, hiszen már napi hét kilométernyi biciklizés is egy kiló szén-dioxidot spórol meg egy ember, ennyit bocsátana ki ugyanis egy autó ugyanezen a távon.
A holland kormány óriási bicikliút-hálózatot épített ki, és folyamatosan hirdeti a biciklizés egészségügyi előnyeit, a rengeteg kerékpározás ugyanis nem csak a környezetnek tesz jót, de a számítások szerint átlagosan hat hónappal a hollandok életét is meghosszabbítja.
Gazdaságilag is kézzelfogható nyoma van a biciklizés ilyen szintű rutinjának: a nemzeti bruttó össztermék 3 százalékát takarítják így meg évente. Sőt, a biciklizéssel még pénzt is lehet keresni, a munkáltatók ugyanis adómentes juttatásokat adhatnak azoknak a dolgozóiknak, akik biciklivel járnak munkába.
Az egész világot nézve a közlekedés és a szállítmányozás a legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátó, ez felelős a kibocsátott szén-dioxid negyedéért. A légszennyezettség pedig a WHO szerint 3,7 millió korai halált eredményez minden évben – Európában ez az arány lassan a félmilliót közelíti.
Kiemelt kép: Pixabay.com