A pettyes harcsa nem őshonos hal Magyarországon, első példányait 1975-ben telepítették hazánkba, és zárt, üzemi körülmények között továbbtenyésztették.
Magas vízhőmérsékleti igénye miatt magyarországi meghonosodására kevés az esély, eseti jelleggel telepített horgászhalként mesterséges vizekben találkozhatnak vele a horgászok.
A Nógrád megyei horgászparadicsomban, Maconkán több mint 15 éve élnek ezek a halak, de kevés akadt belőlük horogra.
Az éves súlygyarapodás a legnagyobb ismert példányoknál 10 év alatt sem érte el az 1 kg-ot, így a 2017-ből származó 5,92 kg-os tórekord az utóbbi években egyre inkább megdönthetetlennek tűnt
– írják weboldalukon.
Idén aztán változott a helyzet. Még március végén egy 6,30 kg-os példányt fogtak ki a tórendszer Nyári-kikötőjében, majd május elején a III. tórészletből egy 7,25 kg-os példány került a partra.
Június 24-én – szintén a III. tórészletből – klasszikus harcsás úszós felszerelésre egy 8,15 kg-os (70/56 cm) óriás került Varga János Gábor horgára
– számoltak be a nagy fogásról.
Mindhárom példány új, országos abszolút rekord is volt egyben, a rekordlistát természetes a 8,15 kilós pettyes harcsa tartja, közölte a horgászegyesület.
Kiemelt kép: maconka.hu