Az etiópiai hamis banán lehet a legújabb szuperélelmiszer, amely a világ sok pontján akár életmentő is lehet a klímaváltozás elleni védekezésben, írja a BBC.
A növény ma még gyakorlatilag teljesen ismeretlen Etiópián kívül. Az afrikai országban főként kását és kenyeret készítenek belőle.
A hamis banán elég közeli rokonságban áll az általunk is fogyasztott banánnal, de Etiópián belül is csak egy régióban termesztik jelenleg.
Különlegessége, hogy nevével ellentétben nem a banánszerű termését fogyasztják, hanem a magas keményítőtartalmú, erjedésre hajlamos szárát és gyökerét.
Becslések szerint nagyjából 20 millió ember fogyasztja rendszeresen Etiópiában. Ugyan máshol nem foglalkoznak termesztésével, távolabbi rokonai Dél-Amerikában is megteremnek, ami arra utal, hogy más klimatikus viszonyokat is jól tolerál.
Mezőgazdasági kutatások és modellezések alapján a kutatók most arra jutottak, az elkövetkező négy évtizedben a hamis banán olyan elterjedt lehet, hogy akár 100 millió ember élelmezését is fedezheti, Etiópia mellett főként más afrikai államokban, így Kenyában, Ugandában és Ruandában.
Szakértők szerint élelmiszer-biztonsági szempontból is egy ritkaságról beszélünk, mert bármikor ültethető, bármikor aratható, ezért gyakran úgy emlegetik:
az éhség elleni fa.