A kutya tappancsa nagyon érzékeny testrész, de kifejezetten sérülékennyé válik a nyári forróságban. Néhány perc alatt súlyos égést szenvedhet a kutya a homokban, vagy a betonon. Az alábbi, Facebookon megjelent sorok talán ráébresztenek sokakat, hogy a kutyatartás nyáron is felelősséggel jár.
“Sajnos minden nap sokat látott dolog. Az állatorvosoknál rendszeres probléma és szinte nincs olyan nap,hogy valamelyik állattartónak ne szólj oda,hogy “legalább a betonról menjetek már le haver!”… Idegen sétálókhoz kell oda menned, hogy megoszd velük a vizet, pusztán mert sajnálod szegény állatát. És nem értik mi bajod. A kiskutya a fűben fekszik, de a gyerek a beton placcon akar vele játszani. Az ember kiül napozni és részéről le van tudva. Az öreg kutya már alig megy, de a lábait kapkodva próbál a gazdával maradni. A “menő” srácok -csajok mobilozva sétálnak az utcán míg Fifike elvégzi a dolgát…”
Sokkal jobban, mint hinnénk! Még amikor megfogjuk se érezni annyira amennyire pár perc alatt képes megsütni is. Vigyetek vizet, maradjatok árnyékban, de legalábbis füvön!
A témával kapcsolatban az alábbi tanácsokkal segít a Kutyabaráthelyek oldal.
A sérült talp tünetei a következők lehetnek
- sántikálva jár,
- folyton nyalja, rágja a lábát,
- a tappancsok elszíneződnek,
- a talpon seb van,
- hólyagok, vagy bőrelváltozások keletkeznek rajta
Nagyon veszélyes, ha a fürdés után a forró aszfaltra visszük a kutyát!
A víz felpuhítja a bőrt, így sokkal sérülékenyebbé teszi a talpakat! Ha bekövetkezett a baj, a lehető leggyorsabban részesítsük elsősegélyben a kutyánk lábát!
- Tartsuk szem előtt a forró felületeket, vagyis bárhova megyünk, mérjük fel, mi égethet. A fém, a homok, a beton, az aszfalt. Ezért például a csónakon, a csatornafedelekre ne hagyjuk lefeküdni a kutyát!
- Ha nincs a közelünkben füves terület, egy hosszabb álldogálás, várakozás esetén, akkor vigyünk magunkkal egy nedves törölközőt, amire ráállhat kedvencünk.
- A sétát a kora reggeli, vagy a késő esti órákra időzítsük.
- Igyekezzünk olyan területet választani a mozgásra, ami füves.
- Amikor hűvösebb van, akkor járdán menjünk kutyánkkal, mert így a bőr vastagabb lesz a tappancsokon. A talp ezáltal kevésbé lesz sérülékeny.
- Használjunk speciális krémet, vagy mancs-vaxot, a bőr rugalmasabb lesz, így nem repedezik, törik be.
- Hordjon cipőt, zoknit, vagy eldobható lábbelit ha nem tudjuk füves helyen sétáltatni az állatot.
- Minden nap ellenőrizzük óvatosan a mancsokat. Ha sérülést látunk, kezeljük a felületet!
- Legyen tiszta és hűvös a kutya lába! Öblítsük le a mancsot hideg vízzel, majd tegyünk rá hűvös borogatást. Amíg nem gyógyul meg, addig folyamatosan ügyeljünk a tisztítására. Ha lehetséges, füves területen menjen, vagy ölbe vigyük.
- Állatorvosnak akkor mutassuk meg, ha mélyebb sérülést látunk. A fertőzések és a hólyagok megjelenésének megelőzése érdekében tegyük ezt. Az orvos eldönti, hogy helyi kezeléssel, vagy gyógyszerrel kerüli el a komolyabb szövődményeket.
- Praktikus bekötni az érintett lábat, ha ezt nem engedi, akkor próbáljunk meg rá zoknit, cipőt húzni. Azért lényeges, mert ezzel lehet megakadályozni, hogy állandóan nyalja a kutya a sebet.
“Kényelmetlenül érzem magam melletted sétálni és futni.
De mivel hűséges kutya vagyok, gyakran túllépem a határaimat.
Szóval sétálok és futok melletted, megállok, ha kell.
És érzem, ahogy ég a lábam.
Bámullak egy darabig, de nem érted.
Mert kb. 5 perc múlva egy hideg pocsolyában leszek, igaz?
De az a kis 5 perc megölhet.
Az egész testem fáj, de “tovább” megyek.
És akkor végre vége lesz az aszfaltnak.
Ég a lábam, kiszáradt a nyelvem, és a fejem lüktet a hőségtől, amit a testem nem tud rázni..
Hagyj otthon, ahol egy nagy tál vízzel valahol árnyékban élvezhetem a napot. És főleg a hűvös füvön.
Szeretettel,
A kutyád.” (Forrás)