Napok óta készülnek az év legvártabb eseményére a spanyolországi Bérchules falujában, ahol december 31. helyett minden év augusztus első hétvégéjén ünneplik az újévet. Amikor az óra éjfélt üt, a helyiek és a több ezer turista 12 szőlőszemet fogyaszt el, ez ugyanis a népi megfigyelések szerint szerencsét hoz a következő egy évben.
Az idei esemény tehát augusztus 6. szombatra esik, és a koronavírus-járvány miatt két év után újra az eredeti formájában rendezhetik meg a népünnepélyt.
Egy hónappal később gyűlést hívtak össze a faluban, ahol népharag zúdult a helyi áramszolgáltató cégre, mondván ellopták a településnek a szilveszterét. Végül különös csavarral sikerült feloldani a problémát: 1994. augusztus 6-án megtartották az ünnepséget, hogy a veszteséges bárok és éttermek valamit profitálhassanak. Csakhogy ezt a hagyományt azóta sem tudják, és nem is akarják levetkőzni.
Ugyan a falu lakossága az ezret sem éri el, a nyár közepi újévi fesztiválra több mint tízezer turista érkezik évente, és minden egyes alkalommal hatalmas sikert arat.
A készülődés már januárban elkezdődik minden évben. Biztosítani kell a helyszínt, a megfelelő számú parkolóhelyet, a kereskedőkkel kell egyeztetni, pincéreket kell alkalmazni. Egy olyan falunak, amelynek csak egy be- és kivezető útja van, ez nagy feladat.
Külön érdekesség, hogy ilyenkor is hagyományos karácsonyi ételeket fogyasztanak Bérchules falujában, hiszen szilveszterkor is még a megmaradt ételeket szokták többségében fogyasztani az emberek.
Mint ahogy a helyi polgármester fogalmazott egy korábbi interjúban,
ez karácsony, újév és karnevál egyszerre, csak nyáron.